Zamknij

4 sposoby na zaparowane okna w domu. Dzięki nim szybko pozbędziesz się problemu

20.01.2021 10:40
zaparowane okna
fot. Shutterstock

Nie potrafisz sobie poradzić z wiecznie parującymi oknami? Skraplająca się para na szybach pojawia się nie tylko w okresie jesienno-zimowym, lecz praktycznie przez cały rok. Na szczęście są na to skuteczne sposoby. Dzięki nim szybko pozbędziesz się tego kłopotu. Poznaj skuteczne triki na zaparowane okna.

Zaparowane okna to zmora wielu z nas. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Zwykle para wodna zbiera się na kuchennych oknach podczas gotowania lub w salonie z aneksem kuchennym. Ale to niejedyne miejsca w domu, gdzie pojawia się ten problem. Często zdarza się, że mamy z nim do czynienia w łazience tuż po kąpieli lub w pomieszczeniu bez wentylacji. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z osadzającą się parą na oknach.

Sposoby na zaparowane okna

Para na oknach pojawia się, gdy cieplejsze wilgotne powietrze styka się z powierzchnią o niższej temperaturze. Ciepłe powietrze na zimnym szkle zaczyna się skraplać, co powoduje nieestetyczny efekt. Sprawdź, jak się go pozbyć. Oto 4 triki, które warto wykorzystać.

1. Włączaj okap w czasie gotowania

Jeżeli masz okna w kuchni, to problem skraplającej się pary wodnej na oknach z pewnością doskonale jest ci znany. Aby następnym razem go uniknąć, włącz okap podczas gotowania. Dzięki niemu para zostanie całkowicie pochłonięta.

2. Osuszacz powietrza

Szczególnie zimą zdarza się, że na oknach w całym domu pojawia się para wodna. W takich przypadkach przyczyną może być brak wentylacji. Na początku zmierz poziom wilgotności powietrza. Odpowiedni wynik we wnętrzach wynosi od 40 do 50%. Jeżeli w twoim mieszkaniu jest wyższy, skorzystaj z osuszacza powietrza.

3. Wietrz mieszkanie

Dobrym sposobem na pozbycie się pary z okien jest wietrzenie mieszkania. Otwieraj okna regularnie nawet na kilka minut. W ten sposób szybko i skutecznie pozbędziesz się problemu.

4. Pianka do golenia

Ostatnim sposobem na zaparowane okna jest zastosowanie metody z pianką do golenia. Wystarczy, że rozsmarujesz ją na powierzchni okna, a następnie ją dokładnie usuniesz. Dzięki temu para wodna przestanie się osadzać.

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!