Zamknij

Dlaczego oczyszczanie powietrza w domu jest tak istotne dla osób z alergią?

Dlaczego oczyszczanie powietrza w domu jest tak istotne dla osób z alergią?
fot. Materiały prasowe

Podstawą zapobiegania atakom w przypadku alergii jest unikanie alergenów. Jeśli więc Ty lub któryś z domowników macie tego typu problem, warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Dowiedz się więcej na temat tych urządzeń i ich działania!

Niebezpieczeństwa czyhają w powietrzu

Domowe zacisze nie dla wszystkich jest zupełnie bezpieczne - szczególnie dla alegików. W zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się nie tylko kurz, ale i roztocza, pyłki... Nawet przy regularnych porządkach nie zawsze można ich całkowicie uniknąć. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, by zmniejszyć ryzyko ataku alergii: oczyszczanie powietrza.

Musimy również pamiętać, że sezon grzewczy wiąże się bezpośrednio ze zwiększoną ilością zanieczyszczeń w powietrzu na zewnątrz. Każde otwarcie okna to równoczesne wpuszczanie do swojego domu smogu. Jego notoryczne wdychanie nie tylko może wywoływać alergie, lecz i poważniejsze konsekwencje: choroby przewlekłe, a nawet nowotwory.

oczyszczacze-powietrza

Ryzykowne pleśnie i grzyby

Alergicy są także narażeni na pojawienie się kolejnego uczulenia - zwłaszcza ci najmłodsi. Jednym z czynników, które mogą je wywołać w czterech ścianach, jest pleśń. Niestety, może ona się pojawić nawet w najczystszym domu, jeśli nie jest zachowana odpowiednia cyrkulacja powietrza. Dochodzi wówczas do gromadzenia się w zakątkach wilgoci, co tylko sprzyja wykwitom pleśni. Ich likwidacja to niestety za mało - trzeba wykryć przyczynę, usunąć ją oraz pozbyć się unoszących się w powietrzu zarodników.

Oczyszczacze powietrza wymuszają jego ruch, a więc poprawiają cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Nowoczesne urządzenia radzą sobie również z usuwaniem zarodników pleśni.

Co potrafią nowoczesne oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza stają się coraz popularniejszym zakupem do domów, mają też coraz bardziej zaawansowane funkcje. Sharp z myślą o alergikach w swoich urządzeniach zaprojektował przeciwpyłowy tryb Pollen. Czujniki kurzu, znajdujące się w oczyszczaczach Sharp, reagują na każde, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia - gdy tylko ich poziom wzrasta, urządzenie automatycznie zmienia tryb pracy na bardziej wydajny.

Ponadto urządzenia te posiadają generator jonów Plasmacluster - nowoczesną technologię jonizacji powietrza. Oczyszczacz wytwarza jony ujemne i dodatnie, dokładnie takie same jak te znajdujące się w naturalnym środowisku. Takie rozwiązanie to nie tylko świeże powietrze, lecz przede wszystkim niesamowicie czyste i bezpieczne dla alergików. Wytworzone przez Plasmacluster jony łączą się z cząsteczkami wody (tworząc tzw. klastry jonowe), a następnie unoszą się w powietrzu. Gdy napotkają tam szkodliwą substancję (np. któryś z alergenów), neutralizują ją.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Najlepszym wyborem dla alergików są właśnie oczyszczacze powietrza Sharp, posiadające wspomniane funkcje - najnowocześniejsze modele tego producenta znajdziesz m.in. na stronie
.

Jak wybrać jedno z urządzeń?

  • Przede wszystkim istotne są filtry, które posiada dany oczyszczacz powietrza. Dla bezpieczeństwa i komfortu alergika powinien on pochłaniać nie tylko zanieczyszczenia, ale także alergeny, zapachy czy sierść zwierzaków.
  • Podczas wyboru oczyszczacza należy też uwzględnić rozmiar pomieszczenia, w którym będzie ono pracować - przekłada się to na wydajność urządzenia. Jeśli planujemy przenosić nasz oczyszczacz, bierzemy pod uwagę największy spośród pokoi.
  • Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest automatyczne dopasowywanie programu, w którym pracuje oczyszczacz, do warunków panujących w danym wnętrzu. Tutaj warto zwrócić uwagę na czujniki, które posiada urządzenie - im jest ich więcej i im są one wrażliwsze, tym szybciej będą reagować na zmiany w powietrzu. W przypadku czułych alergików jest to bardzo ważne, by zapobiec wystąpieniu ataków.
  • Warto wybrać oczyszczacz, który równocześnie może pełnić funkcję nawilżacza powietrza. Jest to szczególnie doceniane zimą, gdy powietrze w zamkniętych pomieszczeniach staje się suche, a przez to zwiększa się ryzyko infekcji, kataru czy problemów z oddychaniem w czasie snu. 
  • Odnośnie snu - jeśli oczyszczacz ma pracować również w sypialni alergika, dobrym rozwiązaniem jest wybór urządzenia z trybem nocnym.
  • Ostatnią, lecz nie najmniej istotną kwestią jest koszt urządzenia. Pamiętaj jednak, że nie liczy się jedynie cena oczyszczacza, lecz również to, ile będzie kosztować jego użytkowanie na przestrzeni lat - dlatego zwróć uwagę na częstotliwość wymiany filtrów, zużycie energii oraz okres gwarancyjny.