Zamknij

Co jaki czas należy wymieniać prześcieradło? Wielu z nas robi to zbyt rzadko

26.07.2021 12:32
prześcieradło
fot. Shutterstock

Z czasem na naszych łóżkach mogą gromadzić się bakterie i inne mikroorganizmy, które szkodzą zdrowiu. Aby utrzymać czystość i przyjemny zapach w sypialni, należy regularnie wymieniać prześcieradło. Sprawdźcie, co na ten temat mówią eksperci.

Nawet jeśli prześcieradło wygląda na czyste, może być siedliskiem roztoczy i alergenów. Jeżeli chcesz uchronić się przed chorobami i mieć pewność, że twoja sypialnia jest idealnie czysta, z odpowiednią częstotliwością wymieniaj swoje prześcieradło. Z naszego artykułu dowiesz się, co jaki czas powinno się to robić.

Co jaki czas należy wymieniać prześcieradło?

Prześcieradło to element, który wielu z nas wymienia zbyt rzadko. Przez to, że nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny, narażamy się na poważne problemy zdrowotne. Dodajmy, że problem ten dotyczy nie tylko alergików. Aby zapobiec reakcjom uczuleniowym organizmu, warto wziąć sobie do serca rady specjalistów.

Jak twierdzą mikrobiolodzy, zarówno pościel, jak i prześcieradło, należy prać co 7-10 dni. Jeżeli zaś w naszych łóżkach wylegują się zwierzęta, powinno się to robić jeszcze częściej - najlepiej co 4 dni.

Poza tym warto regularnie wymieniać stare akcesoria do sypialni na nowe. Eksperci podkreślają, że powinniśmy kupować nowe prześcieradło średnio raz na rok. Ta zasada dotyczy także pościeli.

Zobacz także: Kiedy należy wymienić drewniane łyżki i deski do krojenia? Niewiele osób robi to wystarczająco często

Jak prać prześcieradło?

Jeżeli chcesz pozbyć się ze swojego prześcieradła wszelkich mikroorganizmów oraz zabrudzeń, nastaw pralkę na minimum 60 stopni Celsjusza. Pamiętaj też o zastosowaniu wysokiej jakości detergentu.

Przed użyciem nowego prześcieradła koniecznie je wypierz. Dzięki temu pozbędziesz się z niego nadmiaru szkodliwego barwnika, którym nasączono materiał w czasie produkcji.

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!