Zamknij

Biura mające pobudzać kreatywność nie sprawdzają się. Wolimy pracować w zupełnie innych warunkach

Martyna Kraus
17.08.2016 12:25
Biura mające pobudzać kreatywność nie sprawdzają się. Wolimy pracować w zupełnie innych warunkach
fot. facebook.com/dailyhomedecorations

A jeszcze nie tak dawno modę na nie promowali nawet pracownicy firmy Google. 

Zjeżdżalnie, pola golfowe, baseny, telewizory, huśtawki, hamaki, piłkarzyki i darmowe przekąski – tym charakteryzują się powierzchnie biurowe największych firm na świecie, takich jak Google, YouTube czy Facebook. Okazuje się jednak, że ten kolorowy (czasami) cyrk na kółkach pomału staje się przeżytkiem.

To, co niegdyś fascynowało i motywowało ludzi do pracy, dziś działa wręcz odwrotnie. Obecnie do biur i korporacji uderza pokolenie millenialsów, które w pracy pragnie jedynie ciszy i spokoju. Z badań przeprowadzonych przez Oxford Economics i opublikowanych na portalu Fastcodesign.com wynika, że najważniejszy dla młodych ludzi jest niczym nieprzerwany spokój w czasie pracy. Aż 74% spośród 1200 ankietowanych osób podkreśla, że w biurze najbardziej przeszkadza im właśnie hałas. Narzekają na popularne open space’y, ponieważ jest w nich za głośno i za dużo dzieje się w jednym momencie. 

Słuchawki zamiast pokoju

Open space to popularny wynalazek, który raczej i tak nie wyjdzie z mody. Ze względów ekonomicznych jest najlepszym rozwiązaniem - mało, którą firmę stać bowiem na osobny pokój dla każdego pracownika. Jednak pracodawca, który zatrudnia w swoim biurze młode osoby i stawia na efektywność, powinien zapewnić każdemu chociaż małą przestrzeń, gwarantującą odrobinę prywatności. Pracownicy powinni także posiadać słuchawki, żeby w razie potrzeby móc odciąć się od świata zewnętrznego i skupić na pracy.

Wiele biur inwestuje także w tzw. focus roomy. Z założenia ma w nich panować idealna cisza. Modnym w wielu korporacjach rozwiązaniem są również budki telefoniczne, przeznaczone do odbierania i wykonywania telefonów. Oczywiście nic też nie zastąpi dbania o kulturę pracy - szacunek do współpracowników powinien obejmować też dbanie o ciszę i spokój.