Zamknij

Zajączek z jajka - styropianowego i ugotowanego. Jak go zrobić?

02.03.2021
Aktualizacja: 02.03.2021 17:59
Jak zrobić zająca z jajka?
fot. Shutterstock

Zajączek z jajka styropianowego czy ugorowanego na twardo to niezwykle urocza ozdoba na wielkanocny stół i nie tylko. Zobacz, jak zrobić zająca z jajka szybko i efektownie.

Sklepowe ozdoby wielkanocne bywają naprawdę piękne i urocze. Jednak trzeba przyznać, że po zakupie nie dają one takiej satysfakcji, jak zdobiące nasz dom dekoracje na Wielkanoc zrobione samodzielnie! Radość z własnoręcznie wykonanych ozdób wielkanocnych odczuwają zarówno dzieci, jak i dorośli. Co więcej, tego typu prace plastyczne i kreatywne działania to doskonały pretekst, żeby spędzić fajny czas z rodziną

Zobacz także: Piękne ozdoby wielkanocne DIY! Zobacz, jak je zrobić na szydełku krok po kroku

Zajączek z jajka - niebanalna ozdoba na Wielkanoc 

Jakie ozdoby wielkanocne można zrobić samemu? Możliwości jest mnóstwo. Niestety często ogranicza nas czas i niekiedy także... nasze umiejętności manualne. Jednak bez obaw, są też takie dekoracje wielkanocne, które można wykonać w zaledwie kilkanaście minut. Przykładem tego jest prosty i łatwy w wykonaniu zajączek wielkanocny z jajka styropianowego. Jak zrobić go samemu? 

Zając z jajka styropianowego - krok po kroku 

Jak zrobić zająca z jajka styropianowego? Potrzebne będą: 

 • jajka ze styropianu, 
 • farby akrylowe (różowa i czarna), 
 • pistolet z klejem na gorąco lub klej stolarski,
 • usztywniony filc lub folia piankowa (w kolorze białym), 
 • plastikowe oczy do naklejania (opcjonalnie), 
 • małe pompony koloru białego, 
 • patyczki do szaszłyków (opcjonalnie), 
 • cieniutki pędzelek, 
 • ołówek, 
 • nożyczki. 

Sposób przygotowania: 

 1. Na usztywnionym filcu lub folii piankowej ołówkiem odrysuj kształty do wycięcia (dwoje jednakowych uszu, tylne łapki zajączka) i je wytnij. Wielkość elementów powinna być adekwatna do wielkości wybranego jajka. 
 2. Różową farbą akrylową pomaluj wnętrze uszek, po czym odstaw je na chwilę do wyschnięcia. 
 3. Weź jajko styropianowe w dłoń i różową farbą namaluj nos, a czarną cieniutkie wąsy, buźkę i oczy (jeśli nie masz plastikowych). 
 4. Naszykuj klej i ostrożnie przyklej nim wycięte uszy. 
 5. Teraz pora na przyklejenie łapek. Pamiętaj, aby łapki przykleić w taki sposób, żeby zajączek mógł na płaskiej powierzchni sobie stabilnie stać. 
 6. Z tyłu ozdoby przyklej biały pompon, który będzie robił za ogonek. 
 7. Jeśli chcesz, żeby zajączek wielkanocny z jajka styropianowego zdobił twoje kwiaty, weź patyczek do szaszłyków i nadziej na niego jajko ze styropianu. 

Zajączek wielkanocny z jajka styropianowego gotowy! Jak widać, ta dekoracja wielkanocna jest łatwa i szybka w wykonaniu. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na konieczność wykorzystania kleju na gorąco lub kleju do drewna, nożyczek i ostrych patyczków, dzieci powinny wykonywać tego typu ozdoby wielkanocne pod czujnym okiem osób dorosłych. Nie musisz ograniczać się do przygotowania jednej dekoracji, możesz przygotować całe stado - zajączki z jajek styropianowych mogą rozpanoszyć się po całym mieszkaniu.  

Zobacz także: Stół wielkanocny - jak powinien wyglądać? Nasze pomysły cię zainspirują!

Zajączek z jajka ugotowanego 

Chociaż ozdoba wykonana ze styropianu na pewno będzie trwalsza, na stół wielkanocny możesz przygotować także zajączki z jajek na twardo. Ta dekoracja jest o tyle ciekawa, że nie tylko ładnie wygląda, ale i… jest smaczna. Jak zrobić zajączka z wielkanocnego jajka? Możesz wykorzystać pisanki - do skorupek przyklej uszy wycięte z papieru, dorysuj pyszczek. Zajączka zrobisz także z jajka ugotowanego na twardo. Uszami mogą stać się odpowiednio przycięte kawałki szczypioru, oczy zrobisz z ziarenek pieprzu, wąsy - tu znów szczypior, ale tym razem ten cieńszy. Takie zajączki mogą pojawić się na talerzu u każdego gościa. To ozdoba, którą można zjeść, gdy tylko najdzie nas na to ochota.