Zamknij

Sypialnia w salonie - jak podzielić przestrzeń?

31.03.2021
Aktualizacja: 31.03.2021 20:48

Sypialnia w salonie czasem okazuje się być koniecznością. Metraż mieszkania nie zawsze pozwala na urządzenie osobnych pokoi dla wszystkich domowników. Nie musi to być niekomfortowe, ponieważ sypialnia w salonie może zostać zaaranżowana w bardzo ciekawy sposób.

Jak stworzyć sypialnię w salonie?
fot. Shutterstock

W małym mieszkaniu nie zawsze można sobie pozwolić na osobną sypialnię. Czasem trzeba szukać innych rozwiązań, które pomogą połączyć sypialnię z salonem, nie tracąc przy tym możliwości komfortowego korzystania z pomieszczenia. Najlepszym sposobem na aranżację sypialni w salonie jest wyraźne oddzielenie części dziennej od sypialnianej. Rozwiązanie trzeba dopasować do układu pomieszczenia, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał, który w nim tkwi. Wnęka czy wysoki sufit od razu dają możliwość zastosowania konkretnych rozwiązań. Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią?

Zobacz także: Aranżacja małej sypialni: sprawdzone pomysły na przytulną i funkcjonalną sypialnię w bloku

Sypialnia w salonie, czyli kącik na antresoli

Sypialnia w salonie wcale nie oznacza, że łóżko trzeba po prostu wkomponować gdzieś w wystrój wnętrza. Wysoki sufit i duża, otwarta przestrzeń dają możliwość zbudowania antresoli. Zyskasz wtedy mini pokój, w którym możesz urządzić przestrzeń do spania i odpoczynku w ciągu dnia. Nie musisz stawiać tam łóżka - wystarczy sam materac. Antresola nie musi też być duża, bo już niewielka pozwoli zyskać miejsce w salonie. Jeśli decydujesz się na antresolę, musisz też zamontować barierki i nakładki antypoślizgowe na schodach, aby poranne wstawanie było bezpieczne.

Antresola to nie tylko pomysł na sypialnię. Jeśli pracujesz w domu, a w mieszkaniu brakuje miejsca, możesz tam urządzić spokojny gabinet do pracy. To też miejsce na garderobę, pokój dla dziecka, a nawet pokój gościnny. Wysokie i przestrzenne pomieszczenia dają dużo możliwości, więc warto wykorzystać przestrzeń, budując antresolę. Dzięki niej salon wydaje się bardziej przytulny, a przy tym jest funkcjonalny.

Zobacz także: Drewniany sufit - pomysły na aranżację

Wnęka, parawan, czy meble - jak wydzielić sypialnię w salonie?

Wnęka w pokoju jest bardzo praktyczna, ponieważ można tam wstawić łóżko i od razu zyskać niemal osobną sypialnię. Jednak, aby zyskać więcej prywatności, warto oddzielić łóżko zasłoną. Wystarczy zamontować do sufitu szyny i zawiesić na nich zasłonę. Od razu zyskasz prywatną przestrzeń, z której można komfortowo korzystać, nawet jeśli nie jesteś sam w domu. Wnęka często daje możliwość stworzenia osobnego pokoju. Wystarczy postawić ściankę działową, wstawić drzwi i cieszyć się osobną sypialnią.

Jeśli układ pomieszczenia nie pozwala na naturalny podział przestrzeni, można wykorzystać do tego meble, np. regał. Stworzy on praktyczną ściankę działową, która oddzieli sypialnię od części dziennej. Nie musi to być duży mebel, wystarczy niewielki regał na książki, który pozwoli w ciekawy sposób zaaranżować przestrzeń. Jasny regał bez tylnej ściany sprawi też, że pokój będzie się wydawał większy. Sypialnię można też oddzielić parawanem czy ścianką działową na kółkach, która jest nowoczesnym i ciekawym rozwiązaniem. Jak przedzielić salon od sypialni, aby zyskać jeszcze więcej prywatności? Można zainwestować w przesuwne panele, szklane drzwi lub zdecydować się na postawienie ściany kartonowo-gipsowej. Wtedy można zyskać niemalże oddzielny pokój.

Zobacz także: Lustra w salonie - ciekawe pomysły na aranżację wnętrza

Jak wydzielić sypialnię w salonie za pomocą łóżka wysuwanego lub chowanego w szafie

Salon i sypialnia w jednym pokoju, wymagają nietypowych rozwiązań. Jednym z nich może być wysuwane łóżko. Jest to często połączenie dziennej sofy z ukrytym pod spodem łóżkiem, które wyciąga się do spania. To praktyczne rozwiązanie do małego pomieszczenia, gdzie nie można sobie pozwolić na dodatkowe miejsce do spania. Ciekawym pomysłem jest też podest, pod którym można ukryć wysuwane łóżko. Na takim podeście może stać stół czy kanapa, dzięki czemu można rozsądnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Oryginalnym pomysłem będzie ukrycie łóżka w szafie. W ciągu dnia nie będzie widoczne, gdyż znajdzie się za zamkniętymi drzwiami. Po otworzeniu szafy, łóżko stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym pokoju.

Nie każdy ma potrzebę wydzielania osobnej przestrzeni. Łóżko stojące obok sofy to też ciekawy pomysł, który możesz wdrożyć, jeśli wyraźny podział na salon i sypialnię nie jest ci potrzebny aż tak bardzo, żeby mocno ingerować w umeblowanie pomieszczenia.

Zobacz także: Aranżacja małych wnętrz czyli nasze sprawdzone sposoby na stylowe, małe mieszkanie

Salon i sypialnia w jednym pokoju - jakie meble wybrać?

Jak wygospodarować sypialnię w salonie, który ma niewielkie rozmiary? Jeśli pomieszczenie nie jest duże, możliwości jego podziału są ograniczone. Wtedy warto zdecydować się na sofy i fotele z funkcją spania. Odpowiednie zaaranżowanie miejsca umożliwia połączenie dwóch funkcji pomieszczenia w taki sposób, aby było ono komfortowe. Wybierając mebel warto zwrócić uwagę, aby zapewniał wygodny sen i odpoczynek w ciągu dnia. Komfort snu jest kluczową sprawą, bo od niego zależy samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia. Dlatego sofa czy kanapa musi być dostosowana do codziennego spania, a nie tylko okazjonalnego leżakowania. Dobrej jakości sofy dorównują komfortem łóżkom, dlatego warto się w taką wyposażyć. Bardzo istotne jest również łatwe składanie i rozkładanie sofy - w końcu będzie to czynność wykonywana codziennie. Nie może też zabraknąć szuflady na pościel.

Ciekawym rozwiązaniem są meble modułowe, które można dowolnie konfigurować w sofę, narożnik, a nawet duże łóżko. Dzięki temu można dopasować meble do potrzeb swojej rodziny. Na sofie można wygodnie siedzieć lub leżeć, a moduły można też ustawić tyłem do siebie, aby każdy z domowników mógł robić coś innego.

Rozkładany fotel to praktyczny wybór dla singla. Szeroki wybór foteli sprawia, że łatwo wybrać ciekawy model, który nada pomieszczeniu charakteru. Jego ogromnym atutem jest to, że zajmuje mało miejsca i łatwo można go przestawić w inne miejsce. W dzień jest to praktyczny fotel, a po rozłożeniu zamienia się w wygodne łóżko.

Zobacz także: Upinanie firan i zasłon - jak zrobić piękną aranżację okien?

O czym warto pamiętać, planując sypialnię w salonie?

Jeśli chcesz zaaranżować przestrzeń tak, aby w jednym pomieszczeniu znalazła się sypialnia z salonem, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim część sypialniana powinna znajdować w jak najbardziej zacisznym miejscu, z dala od przejścia i drzwi. Dzięki temu możliwy będzie komfortowy odpoczynek. Aby pomieszczenie stwarzało wrażenie bardziej przestrzennego, wybierając dodatki, należy postawić na jasne i lekkie materiały. Również ściany powinny być utrzymane w jasnej tonacji, dzięki czemu pokój zyska lekkość, mimo podwójnej funkcji, jaką ma pełnić. Nie można też zapominać o regularnym utrzymywaniu porządku, ponieważ bałagan sprawiłby, że żaden sposób aranżacji sypialni w salonie nie wniósłby lekkości.