Zamknij

Urządzamy pokój młodzieżowy: zobacz najciekawsze aranżacje

30.12.2020
Aktualizacja: 21.01.2021 14:50
Pokój młodzieżowy z teleskopem na podłodze oraz ścianą w gwiazdy
fot. Shutterstock

Ciekawe aranżacje pokoi młodzieżowych zaskakują pomysłowością i funkcjonalnym charakterem. Zobacz, jak urządzić pokój młodzieżowy, który pokocha nawet najbardziej humorzasty nastolatek!

Samodzielne urządzanie pokoju dla nastolatka może przypominać spacer po polu minowym. Przecież z jednej strony musimy pamiętać o tym, by wnętrze pełniło kilka niezbędnych funkcji: sypialni, miejsca do nauki czy towarzyskich spotkań. Z drugiej strony ma to być jednak przestrzeń zarezerwowana dla dorastającej osoby, która zaczyna wyrabiać sobie własny gust i upodobania. Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nasze sprawdzone pomysły na aranżacje!

Urządzamy pokój młodzieżowy: daj nastolatkowi wybór

Ważne, by w aranżację pokoju młodzieżowego zaangażowany był sam jego mieszkaniec. Wspólnie spróbujcie wypracować kompromis na temat zastosowanej we wnętrzu palety barw, elementów wystroju i mebli. To miejsce ma być przede wszystkim odzwierciedleniem potrzeb i stylu młodego człowieka. Twoją rolą natomiast jest dopilnowanie, by pokój był funkcjonalny, a meble ergonomiczne i sprzyjające nauce i odpoczynkowi.

Zobacz także: Czy farba tablicowa jest dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecka? Rozwiewamy wątpliwości!

Meble do pokoju nastolatka

Jeżeli chcesz, żeby aranżacja pokoju młodzieżowego przetrwała dłużej niż jeden rok szkolny, wybierz meble o prostym, minimalistycznym wzorze. W ten sposób wystrój pokoju nastolatka będzie można łatwo  odświeżyć za pomocą nowych dodatków, bez potrzeby wymiany całego wyposażenia.

W pokoju młodego człowieka nie może zabraknąć wygodnego łóżka. Jego szerokość powinna wynosić przynajmniej 90 cm, a obok powinna stanąć szafka nocna, na której można położyć telefon czy zegarek. Nie zapomnij o zainstalowaniu dodatkowego źródła światła – przyda się do wieczornego czytania – w postaci małej lampki albo przymocowanego do ściany kinkietu.

Biurko do pokoju młodzieżowego też powinno spełniać określone warunki. Miejsce do nauki musi mieć przynajmniej 60 cm głębokości, a blat powinien znajdować się na wysokości nie niższej niż 100 cm. Obok biurka musi też znaleźć się miejsce na regał lub komodę na książki i podręczniki szkolne.

Wnętrze pokoju młodzieżowego: meble, które rosną z dzieckiem

Jednym ze sprytnych sposobów na przedłużenie życia wyposażeniu w pokoju młodzieżowym będzie postawienie na meble regulowane. Takie modele, z których najpopularniejsze są łóżka i biurka, można cyklicznie regulować, dopasowując ich długość lub wysokość do potrzeb rosnącego (dosłownie) dziecka.

Pokój młodzieżowy: jakie kolory wybrać

Paleta kolorystyczna, podobnie jak inne elementy wyposażenia pokoju nastolatka, powinny odzwierciedlać gust młodego człowieka. Warto jednak zdecydować się na neutralne odcienie, które będą bardziej uniwersalne i łatwiej dopasują się do wybranych przez nastolatka akcentów kolorystycznych. Modne szarości czy złamaną biel można przełamać ścianą, na której pojawi się efektowna fototapeta, będąca ozdobą pokoju. Innym ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową, po której można pisać kredą, tworząc rysunki czy zapiski.

Zobacz także: Japandi to nowy styl w aranżacji wnętrz. Zachwyci szczególnie fanów minimalizmu