Zamknij

Oto 3 najczęstsze błędy przy urządzaniu salonu. Przez nie twoje wnętrze jest niefunkcjonalne

16.07.2021 11:29
salon
fot. Shutterstock

Wielu z nas podczas urządzania swoich salonów nieświadomie popełnia błędy, które całkowicie rujnują aranżację i sprawiają, że przestrzeń wygląda na mniejszą, niż jest w rzeczywistości. Sprawdźcie, jakich gaf należy unikać.

Planujesz zmianę wystroju swojego salonu? Zanim przejdziesz do działania, sprawdź, jakich błędów należy się wystrzegać. Z naszego artykułu dowiesz się, jak możesz urządzić wnętrze, aby wyglądało na przestronne i funkcjonalne.

Najczęstsze błędy przy urządzaniu salonu

Poniżej przedstawiamy listę najczęściej powtarzanych błędów przy wystroju wnętrz. Dekoratorzy przestrzeni unikają ich jak ognia.

1. Efekt rzymskiej areny

Na pewno często zdarzało się wam widzieć salony, w których wszystkie meble zostały przysunięte do ścian. Wydaje się, że pozostawiając sporo wolnej przestrzeni na środku pokoju (tzw. efekt rzymskiej areny), optycznie go powiększymy. Okazuje się jednak, że jest odwrotnie. W ten sposób ustawione meble wizualnie pogrubiają ściany, przez co pomieszczenie wydaje się znacznie mniejsze.

2. Ciemne kolory

Dobór kolorów na ścianach ma ogromne znaczenie w kwestii aranżacji wnętrz. Od kiedy ciemne kolory farb (np. butelkowa zieleń) stały się modne, wielu z nas zaczęło malować nimi całe pomieszczenia. To kolejny błąd, przez który nasz salon wydaje się nawet o kilka metrów mniejszy.

3. Zbyt dużo wyrazistych dekoracji

Elementy dekoracyjne mogą dodać naszym wnętrzom wyjątkowego charakteru i przytulności. Niestety niektórzy z nas w kwestii zdobienia salonów nie znają umiaru. Łączenie kolorowych tapet z obrazami lub plakatami na ścianach nie jest najlepszym pomysłem. Podobnie jest w przypadku zestawiania ze sobą kolorowych firanek i wzorzystych dywanów. Taki miszmasz wygląda nieestetycznie, burzy harmonię w pomieszczeniu i wizualnie je pomniejsza.

Zobacz także: Dzięki tym trikom dodasz swojej przestrzeni kilka metrów. Sprawdź, w jakie akcesoria warto zainwestować

Jak urządzić salon?

Urządzając swój salon, nie warto ślepo podążać a trendami. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie indywidualne podejście do wystroju wnętrza. Poza tym warto pamiętać o kilku ponadczasowych zasadach.

Przede wszystkim staraj się ustawiać niektóre meble w centralnej części salonu. Dzięki temu dodasz mu nieco "oddechu". Ponadto wybieraj jasne barwy do swojego pokoju. Jeżeli chcesz postawić na ciemniejszy kolor, pomaluj nim tylko jedną ścianę, a resztę pozostaw w odcieniach bieli. Pamiętaj też o zasadzie "mniej znaczy więcej", którą kierują się dekoratorzy wnętrz.