Zamknij

Malowanie pokoju dziennego: na jaki kolor pomalować salon? Sprawdzone pomysły na aranżacje

08.01.2021
Aktualizacja: 22.01.2021 10:03
Salon z niebieską ścianą oraz zielonym fotelem
fot. Shutterstock

Malowanie pokoju dziennego powinno być przemyślaną decyzją. Wyboru odpowiedniej farby i jej odcieni nie powinniśmy zostawiać na ostatnią chwilę. To przecież od dominującej palety kolorystycznej na ścianach w dużej mierze uzależnione będzie to, jak urządzimy resztę salonu. Na szczęście są sprawdzone pomysły na to, jak pomalować pokój dzienny. Podpowiadamy najlepsze z nich!

Malowanie pokoju dziennego to spore wyzwanie. Wszak to kolor ścian, zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, w dużej mierze decyduje o tym, jaki klimat będzie miał nasz salon. Co więcej, wybrany przez nas kolor farby może mieć praktyczne zastosowanie: niektóre odcienie optycznie powiększą wnętrze, a inne pozwolą wizualnie obniżyć wysoki sufit. Inaczej malując ścianę możemy ją optycznie poszerzyć, a jeszcze inaczej - wydłużyć. 

To wszystko sprawia, że malowanie pokoju dziennego nie powinno być planowane w ostatniej chwili, gdy wybraliśmy już resztę elementów aranżacji tego wnętrza. Warto poświęcić na ten proces czas, poszukać inspiracji i zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Na szczęście z pomocą przychodzą sprawdzone triki na malowanie salonu, które tutaj dla was zebraliśmy.

Jak pomalować salon: wybierz dominującą paletę kolorystyczną

Planowanie aranżacji każdego wnętrza powinniśmy zacząć od wybrania palety kolorystycznej, jaka ma w nim dominować. Ta z kolei nie powinna być uzależniona wyłącznie od naszych preferencji stylistycznych i gustu, ale również od kilku czynników, na który nie mamy wpływu. Są to między innymi rozmiar wnętrza, jego wysokość czy dostęp do naturalnego światła.

Zobacz także: Kanapa w tym kolorze będzie hitem 2021 roku. Podpowiadamy, z jakimi elementami najlepiej współgra

Jak pomalować salon: porady dla małych i dużych wnętrz 

W małym wnętrzu powinny dominować jasne, lekkie kolory, które optycznie je powiększą i dodadzą światła. Nie oznacza to jednak, że niewielki salon musi być pomalowany tylko na biało. W małej przestrzeni świetnie poradzą sobie też pastele, jasne odcienie szarości, beże czy błękity. Nie musimy też całkiem rezygnować z ciemniejszych odcieni - ale warto potraktować je jako niewielkie, przykuwające wzrok akcenty kolorystyczne - a nie dominujący element wystroju wnętrza.

Inaczej sytuacja ma się w dużym, przestronnym pokoju. Tu możemy pozwolić sobie na zdecydowanie większą fantazję. Pomalowanie pokoju dziennego na ciemny kolor nie tylko nie sprawi, że wnętrze wyda się małe i zagracone, ale w dodatku doda mu charakteru i przytulności - a o to przecież w salonie powinno chodzić najbardziej. Ciemne brązy, intensywne fiolety, butelkowa czy oliwkowa zieleń, a nawet - wykorzystana z umiarem! - czerń sprawią, że pokój z miejsca wyda się bardziej stylowy i ciepły.

Malowanie pokoju dziennego: kolor jako narzędzie w aranżacji wnętrza

Malowanie pokoju dziennego ma na celu przede wszystkim wprowadzenie do wnętrza koloru i nadanie całości konkretnego charakteru. Wciąż jednak często zapominamy o tym, że farba w odpowiednim kolorze może być nie tylko istotnym wyznacznikiem stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, ale pełnić również bardziej prozaiczną funkcję: wizualnie powiększać lub zmniejszać pokój.

W niskim pokoju dziennym przyda się każdy trik, który sprawi, że wnętrze będzie wydawało się wyższe. Lekkie i wysokie meble, powłóczyste zasłony, które „kładą się” na podłodze czy sprytne wykorzystanie oświetlenia to jedno. Pomalowanie pokoju dziennego na odpowiedni kolor to nieskomplikowane rozwiązanie, którego efekty trudno przecenić. 

Malowanie salonu: jak podwyższyć lub obniżyć wnętrze farbą

Malowanie pokoju dziennego, który nie jest wysoki, wymaga zastosowania prostego triku: sufit powinniśmy pomalować na bardzo jasny odcień (najlepiej biały). Ściany zaś warto pokryć ciemniejszą farbą, tak by dwa kolory wyraźnie się od siebie odcinały. Dodatkowo dobrze też wybrać jasną podłogę, co spotęguje efekt i pomoże optycznie podwyższyć wnętrze.

Malowanie salonu, który jest wysoki, wymaga z kolei odwrócenia tych proporcji. To sufit i podłoga powinny być w tym przypadku ciemniejsze. Co odważniejsi decydują się nawet na pomalowanie sufitu na odcienie czerni albo czekoladowego brązu, ale takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku naprawdę bardzo wysokiego wnętrza typu „studnia”. W salonie tylko nieco wyższym od standardowych wymiarów, lepiej wybrać farbę o kilka tonów ciemniejszą od tej ze ścian. W ten sposób unikniemy wrażenie „przytłoczenia”, a w dodatku aranżacja kolorystyczna wnętrza stworzy spójną, przemyślaną całość.

Nowoczesne malowanie ścian: mocny akcent kolorystyczny

Malowanie salonu pozwoli nam też wyodrębnić w tym multifunkcjonalnym wnętrzu różne strefy. Przecież mało kto z nas może sobie pozwolić na to, by pokój dzienny służył tylko odpoczynkowi czy przyjmowaniu gości. To często również jadalnia, biblioteka, pokój zabaw dzieci, domowe kino, a niekiedy również sypialnia rodziców. I choć powoli wychodzi z mody malowanie jednej ze ścian na wyróżniający się od reszty kolor, to taki trik wciąż można wykorzystywać w nieco bardziej zachowawczy sposób.

Świetnym sposobem na dodanie do wnętrza pokoju dziennego mocnego akcentu kolorystycznego, będzie wykorzystanie jego kształtu. Wnęka czy szeroki wykusz okna aż proszą się o to, by pomalować je na nieco inny kolor od reszty wnętrza. Pamiętaj jedynie, by wybierać odcienie różniące się od dominującego koloru tylko o kilka tonów - w ten sposób zachowasz wizualną ciągłość, a wystrój pokoju będzie miał spójny charakter.

Innym sposobem na mocny akcent kolorystyczny będzie pomalowanie fragmentu ściany, np. za telewizorem albo komodą. Nie musimy wtedy zamalowywać całej połaci ściany, lecz tylko wybrany kawałek, tworząc w ten sposób oryginalne tło dla mebla. Możesz nadać temu „tłu” ciekawy kształt, np. zaokrąglając jego górny brzeg. Trzeba jednak pamiętać, że aby ten efekt prezentował się naprawdę imponująco, ściana musi być gładka i równa.

Zobacz także: Te trendy wnętrzarskie wychodzą z mody w 2020 roku. Najwyższy czas się z nimi pożegnać