Zamknij

Kurczaki wielkanocne - jak zrobić kurczaka wielkanocnego?

02.03.2021
Aktualizacja: 02.03.2021 20:59
Wielkanocnego kurczaka zrobisz m.in. z rolki po papierze toaletowym.
fot. Shutterstock

W koszyczku na święconkę nie może zabraknąć wielkanocnego kurczaka. Jak zrobić kurczaki wielkanocne? Możliwości jest kilka - mogą one powstać m.in. z ciasta czy papieru.

Co symbolizuje kurczak wielkanocny? Wraz z jajkiem kojarzony jest on z życiem. W efekcie to jeden z ważniejszych symboli świąt wielkanocnych. Jak zrobić kurczaka wielkanocnego? Nie musisz kupować gotowego produktu - wystarczy, że poświęcisz kilka minut, a stworzysz własnego, oryginalnego kurczaczka wielkanocnego do święconki. 

Zobacz także: Święta wielkanocne 2021 - kiedy, pogoda, życzenia

Jak zrobić kurczaka wielkanocnego - ciastka 

Zamiast babeczki w wielkanocnym koszyczku mogą znaleźć się kruche ciastka w kształcie kurczaka wielkanocnego. Jak je przygotować? Możesz skorzystać np. z tego przepisu na maślane ciasteczka i użyć foremek w kształcie kurczaków. Upieczone ciasteczka możesz później udekorować, podobnie jak bożonarodzeniowe pierniczki (wykorzystując przygotowany w domu lukier lub gotowe pisaki). Kurczak wielkanocny w formie ciastka to niezwykle łatwa do wykonania ozdoba, która jest nie tylko dekoracyjna, ale i… smaczna.  

Zobacz także: Wypieki wielkanocne - co warto przygotować na święta?

Jak narysować kurczaka?  

Kurczak wielkanocny na rysunku? Żaden problem! Możesz bazować na gotowych wzorach lub puścić wodze wyobraźni i narysować kurczaka według własnego pomysłu. Ten w podstawowej wersji jest naprawdę prosty - wystarczą dwa kółka (jedno, mniejsze, to głowa, drugie - większe, to tułów) i trójkąt w roli dzioba. Takiego „schematycznego” kurczaka wielkanocnego możesz dowolnie pokolorować - jednolicie, możesz też pokusić się na odtworzenie wzoru piór.  

Zobacz także: Gry wielkanocne - jak zorganizować udaną zabawę?

Kurczak wielkanocny z papieru - jak go zrobić? 

Kurczak wielkanocny może powstać z rolki po papierze toaletowym. Wystarczy tylko obkleić ją żółtym papierem, dokleić nóżki i grzebień oraz narysować oczy i dziób. Skrzydełka możesz wykonać z kolorowego papieru lub z drucików kreatywnych. 

Wielkanocne kurczaki mogą powstać także z papierowych kubeczków lub jednorazowych talerzyków. Te pierwsze przemienisz w kurczaki podobnie, jak rolkę po papierze toaletowym. Talerz stanie się uroczym kurczakiem, gdy pomalujesz go na żółto i dodasz odpowiednie elementy - skrzydła, dziób czy oczy.  

Zobacz także: Baranek z masła - jak zrobić baranka na stół wielkanocny?

Jak zrobić kurczaka z włóczki? 

Aby zrobić kurczaka z włóczki, potrzebujesz jedynie kawałka tektury w kształcie jajka. Owiń tekturę włóczką (możesz wykorzystać jedynie jeden kolor, możesz też połączyć kilka odcieni żółci), a następnie doklej wykonane z filcu nóżki i dzióbek. Oczy dla kurczaka (i innych wielkanocnych ozdób) kupisz w sklepie papierniczym. 

Zobacz także: 5 wyjątkowych przepisów na ciasta na Wielkanoc. Zaskocz bliskich pysznymi wypiekami

Kurczaki wielkanocne na szydełku 

Więcej pracy wymaga przygotowanie kurczaków wielkanocnych na szydełku. Tu potrzebujemy nie tylko konkretnych narzędzi, ale i umiejętności - dobrze mieć już trochę wprawy, umieć posługiwać się szydełkiem i poprawnie odczytywać instrukcje wykonania konkretnych wzorów. Skąd wiedzieć, jak zrobić wielkanocnego kurczaka na szydełku?  Najprostszym sposobem jest znalezienie gotowego wzoru, na którym będziesz mógł bazować. Na szydełku zrobisz także wiele innych wielkanocnych ozdób - zobacz, jak wykonać zająca czy jajko.  

Zobacz także: 3 smaczne i szybkie przepisy na paschę wielkanocną. Dowiedz się jak ją wykonać!

Jak zrobić kurczaka wielkanocnego z filcu? 

Prosty kurczak wielkanocny może powstać też z filcu. Wystarczy, że na materiale - korzystając z przygotowanego wcześniej szablonu - narysujesz kontury ozdoby. Później pozostaje tylko wyciąć kształt. Ostatnim krokiem jest doklejenie skrzydełek, nóżek i dzioba. Możesz też dodać więcej ozdób, zawiązać dekoracyjną wstążeczkę czy dokleić „trawę”, na której będzie stał przygotowany przez ciebie wielkanocny kurczak. 

Filc możesz też wykorzystać do tworzenia kurczaków z innych materiałów - to doskonały sposób na zrobienie skrzydeł, dzioba czy grzebienia.  

Zobacz także: Jakie są najpiękniejsze ozdoby wielkanocne? Dowiedz się, jak wykonać stroiki, jajka, kurczaczki!