Zamknij

Garderoba na poddaszu - jak ją urządzić?

05.03.2021
Aktualizacja: 05.03.2021 12:42

Czy garderoba na poddaszu to dobry pomysł na zagospodarowanie przestrzeni? Oczywiście, że tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ten często zapomniany metraż. A co gdy najdzie nas ochota, aby to była sypialnia na poddaszu z garderobą?

Piękna garderoba na poddaszu.
fot. Shutterstock

Pomieszczenia ze skosami są możliwe do zaaranżowania i coraz częściej się na to decydujemy. Bardzo dużo osób marzy o garderobie na poddaszu lub o tym, aby to była przytulna sypialnia na poddaszu z garderobą. Warto jednak zapoznać się z tematem, zanim zdecydujemy się nasz plan wprowadzić w życie. 

Jak urządzić garderobę pod skosem? 

Nikogo chyba nie zdziwi, że na poddaszu natkniemy się na skosy. Jednak zanim zaczniemy urządzać tam swoją garderobę, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wyobrażenia często odbiegają od rzeczywistości i bardzo łatwo o późniejsze rozczarowanie. Pomimo powszechnej opinii o wąskim zakresie wystroju, tak naprawdę garderoba na poddaszu ze skosami daje wiele możliwości aranżacyjnych. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o jednym - musi być stworzona w sposób funkcjonalny. 

Zobacz także: Przerabianie ubrań - jak szybko odświeżyć garderobę?

Jakie zasady wziąć pod uwagę tworząc garderobę? 

 • Jeśli pod skosem mają być ustawione szafki, najlepiej jeśli wykorzystamy te o różnej wysokości, tworzące schodki. Pozwoli to nam na praktyczne ustawienie mebli i maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod skosem. W najniższym miejscu możemy postawić np. buty, które na samym dole skosu świetnie zmieszczą się w dostępnej przestrzeni. 
 • Musimy również pomyśleć o tym, gdzie powinny znaleźć się wieszaki z ubraniami. Ogólnie przyjęto zasadę umieszczania ich w najwyższych strefach garderoby. Dzięki czemu mamy miejsce na ubrania poskładane, które mogą znaleźć się np. pod powieszonymi elementami garderoby. 
 • Jak każde pomieszczenie, garderoba na poddaszu, powinna być odpowiednio doświetlona. Najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy zainstalujemy w suficie punktowe lampki - da to nam możliwość oświetlenia całej garderoby. Jeśli mamy więcej miejsca w pomieszczeniu, możemy wykorzystać także stojące lampy, jednak musimy się liczyć, że nie doświetlą odpowiednio całego pomieszczenia. 

Mała garderoba na poddaszu 

Aby garderoba na poddaszu była funkcjonalna, jej metraż powinien wynosić minimum trzy i pół metrów kwadratowych. Jeśli ktoś na etapie budowy domu wie, że chce zagospodarować tę przestrzeń, to w projekcie ujmuje, aby pojawia się sypialnia na poddaszu z garderobą. Dlaczego? Ponieważ jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, dające możliwość wykorzystania przestrzeni i szybki dostęp do swoich ubrań. 

Zobacz także: Jakie damskie ubrania podobają się mężczyznom? Te kręcą ich najbardziej

Garderoba na poddaszu - jak urządzić?  

Sypialniane garderoby na poddaszu najczęściej są małe, więc musimy zadbać o jak najlepsze wykorzystane przestrzeni. Najczęstszym rozwiązaniem jest zamówienie półek na wymiar, ponieważ gotowe meble mogą mieć inne wymiary niż nasza garderoba na poddaszu. Natomiast mała garderoba na poddaszu z półkami na zamówienie może stać się w pełni funkcjonalna. Im wyższy skos, tym więcej półek. Najlepiej, abyśmy w najwyższym punkcie skupili się na rzeczach, które możemy powiesić, a w najniższym - na elementach, które możemy położyć lub postawić.  

Garderoba na poddaszu - projekty 

Zastanawiasz się, jak zaprojektować garderobę na poddaszu? Jeśli zdecydujesz się, aby w twoim domu powstało takie pomieszczenie, to przede wszystkim musisz skupić się na projekcie, który ujmuje: 

 • podział na strefę damską i męską, 
 • liczbę półek, szafek i innych dodatkowych elementów,
 • liczbę luster czy innych przydatnych organizerów. 

Pamiętaj, im więcej informacji zawrzesz w projekcie, tym szybciej zwizualizujesz sobie jak może wyglądać twoja wymarzona garderoba na poddaszu. Im mniejszy metraż, tym trudniejszy do przygotowania projekt, ponieważ musisz wybrać same najpotrzebniejsze rzeczy. W przypadku większej powierzchni garderoby masz o wiele większe pole do popisu. Oprócz szaf i półek możesz ustawić np. wygodny fotel, pufę czy stojący wieszak, na którym wyeksponujesz ulubione ubrania. 

Zobacz także: Znana marka stworzyła kolekcję inspirowaną garderobą księżnej Diany. Ty też możesz wyglądać jak Lady Di!

Zabudowa garderoby na poddaszu  

Tworząc garderobę na poddaszu, nie ma niczego ważniejszego niż odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. 

Do jej zabudowy możesz wykorzystać: 

 • specjalne szafy do garderoby, 
 • komody, 
 • szafy z przesuwnymi drzwiami, 
 • szafy wnękowe. 

To, co wybierzesz, zależne jest od tego, ile miejsca potrzebujesz, aby stworzyć sobie funkcjonalną przestrzeń. Meble, których przeznaczeniem nie jest przechowywanie, przeważnie bardziej nadają się tam, gdzie nie trzeba zastanawiać się nad zagospodarowaniem przestrzeni. Jeśli twoja garderoba na poddaszu jest wystarczająco duża, możesz kupić gotowe meble. Natomiast jeśli masz mało miejsca, wówczas najlepiej zaopatrzyć się w meble na wymiar, które pozwolą ci wykorzystać każdy skrawek przestrzeni.  

Garderoba na poddaszu - dodatki 

Pamiętaj, aby w garderobie na poddaszu, nie zabrakło dodatkowych elementów, takich jak: 

 • pudełek do przechowywania rzeczy; nie muszą być kartonowe, w sklepach znajdziesz np. wiklinowe lub materiałowe, 
 • organizerów, dzięki którym możesz przechowywać estetycznie złożoną bieliznę lub skarpetki, 
 • lustra. 

Zobacz także: Znawca mody krytykuje styl Polek. Wymienia najbardziej kiczowate elementy garderoby, które uwielbiamy

Garderoba na poddaszu - podsumowanie 

To, w jaki sposób stworzysz przestrzeń w swojej garderobie, zależne jest od metrażu. Zasada jest jedna - im mniejszą ilość miejsca masz do wykorzystania, tym bardziej zadbaj o każdy centymetr. W dużych garderobach możesz pozwolić sobie na o wiele większy komfort. Świetnym trikiem, który warto wykorzystać w mniejszych garderobach, jest zawieszenie dużego lustra. Optycznie sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe. Możliwości jest bardzo dużo. Poddasze nie jest łatwym miejscem do umeblowania, jednak z dobrze przemyślanym planem zrobimy to bez najmniejszego problemu.