Zamknij

Dekoracja stołu na komunię - pomysły, wskazówki i dobre praktyki

19.02.2021
Aktualizacja: 19.02.2021 19:38

Dekoracja stołu na komunię to ważny element aranżacji miejsca, w którym odbywa się przyjęcie. I nie ma tu znaczenia czy przyjęcie odbywa się w domu, czy w wynajętym lokalu. Dekoracje komunijne podkreślają rangę uroczystości, cieszą oko, stwarzają niezapomniany klimat i wspomnienia. Ważne, aby ozdoby komunijne na stół pasowały do siebie oraz były spójne z wystrojem sali. Choć w modzie utrzymują się jasne tonacje i minimalizm, warto śledzić trendy, gdyż mogą się zmieniać z roku na rok.

komunia dekoracje z kwiatów
fot. Shutterstock

Pierwsza komunia święta to jedna z ważniejszych uroczystości katolickich i rodzinnych. Towarzyszy jej przyjęcie przygotowywane dla rodziny i najbliższych. Odpowiednia dekoracja stołu na komunię, przy którym gromadzą się goście, jest niezwykle istotna. Jak udekorować stół na komunię? O jakie dekoracje komunijne zadbać? 

Zobacz także: Sen o komunii świętej? Koniecznie sprawdź, co może znaczyć!

Podstawowa dekoracja stołu na komunię 

Wybór dekoracji stołu na komunię jest bardzo szeroki. Każdorazowo obowiązkowym elementem jest biały obrus. Jest to idealna baza do innych ozdób, takich jak: 

 • bieżnik komunijny ułożony przez środek stołu komunijnego, 
 • serwety pod talerze, 
 • serwetki komunijne, 
 • kieszonki na sztućce, 
 • lampiony i świece, kwiaty, 
 • konfetti dekoracyjne, 
 • winietki dla gości, 
 • tabliczka z imieniem dziecka. 

Miłym akcentem będzie pozostawienie obok zastawy upominku dla gości (np. czekoladki), zapakowanego w tonacji pozostałych dekoracji. 

Ważne, aby ozdoby na stół komunijny: 

 • były w jednolitej kolorystyce, 
 • były spójne ze sobą i z wystrojem sali, 
 • wzajemnie się uzupełniały. 

Wyboru ozdób na stół komunijny warto dokonywać pod kątem estetycznym (aby podkreślić uroczysty charakter przyjęcia), ze względu na chęć zapewnienia ciepłej atmosfery (np. świece), ale i z praktycznych względów (niezastąpione będą w tym przypadku np. winietki dla gości czy wybór plamoodpornego obrusu). 

Zobacz także: Zaproszenia na komunię - jakie wybrać i kiedy wręczyć?

Kolorystyka dekoracji komunijnych 

Najczęściej na stole komunijnym dominują eleganckie i stonowane kolory takie jak biel, srebro czy złoto. W zależności czyja to uroczystość, pojawia się również róż dla dziewczynek oraz błękit dla chłopców. Najbardziej popularnym motywem graficznym na dekoracjach na stół komunijny jest kielich i Hostia. Ze względu na modę na minimalizm, organizatorzy uroczystości często decydują się na jednolitą kolorystykę oraz wybór jednego motywu, co dodaje elegancji i podkreśla charakter przyjęcia. 

Bardziej odważni i ekstrawaganccy rodzice dzieci idących do Pierwszej Komunii Świętej mogą pokusić się o przystrojenie stołu i całej sali bardziej wyrazistymi kolorami. Trzeba jednak przy tym bardzo uważać, by nie przeobrazić przyjęcia komunijnego w małe wesele.  

Zobacz także: Sprawdź, jakie są najpiękniejsze dekoracje komunijne domu oraz stołu!

Kwiaty na stół komunijny 

Nieodłącznym elementem dekoracji stołu na komunię są kwiaty. Z okazji Pierwszej Komunii Świętej najlepiej sprawdzają się klasyczne gatunki kojarzone z niewinnością i podkreślające religijny charakter uroczystości. Najczęściej wybierane są bukiety w pudrowych i pastelowych odcieniach składające się np. z konwalii, frezji, fiołków czy niezapominajek. W trosce o wygodę gości kwiaty nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca na stole komunijnym. Alternatywą dla dużych bukietów w wazonach mogą być delikatne stroiki lub bukieciki umieszczone w ozdobnych kielichach. 

Bardzo symbolicznym akcentem w postaci bukietów na stole komunijnym będą stokrotki. Kwiaty te symbolizują dzieciństwo i niewinność. Podobne skojarzenia będą przywoływać margerytki oraz rumianek. Ich żółty środek otoczony białymi płatkami potraktować można jako symbol flagi watykańskiej. Idąc tropem chrześcijańskiej symboliki, tworząc dekoracje na stół komunijny, można połączyć biel z błękitem, gdyż maj jest miesiącem maryjnym, a te dwie barwy są nieodłącznym elementem wystroju wszelkich uroczystości związanych z matką Chrystusa.  

Zobacz także: Tulipany, róże, goździki... Poznaj znaczenie kwiatów!

Trendy w dekoracjach komunijnych na sezon 2021/2022 

Wspominaliśmy już, że złoto lub srebro w połączeniu z bielą to najpopularniejszy komunijny motyw. W nadchodzącym sezonie modne będzie połączenie tych dwóch lśniących barw na tle bieli. Złoto-srebrne dekoracje pasują do przyjęcia komunijnego zarówno dziewczynki, jak i chłopca, są bardzo eleganckie i szykowne, co podkreśla wyjątkowy, dostojny charakter wydarzenia. 

Kwiaty na stole komunijny to nie wszystko, o co powinniśmy zadbać, tworząc dekorację przyjęcia. Teraz modne są motywy kwiatowe pojawiające się na zaproszeniach, winietkach, serwetkach, obrusach i innych papierowych lub materiałowych dodatkach. Kwiatowe dekory powinny być subtelne i otoczone bielą lub jasnym, pastelowym kolorem. 

Kolejnym trendem komunijnym są świeże gałązki zielonych roślin. W celu udekorowania stołu komunijnego gałązką można wykorzystać eukaliptus, który powinno się przywiązać ozdobną wstążką do serwetki, pokrowca krzesła lub świecznika czy po prostu położyć na talerzach bądź obok sztućców. Motyw zielonej gałązki można też umieścić na winietkach. 

Od kilku sezonów niezwykle modny jest kolor rosegold. Jest to jednak barwa pasująca bardziej do wystroju sali komunijnej dla dziewczynki. Metalicznoróżowe barwy mogą się pojawić pod postacią świec, świeczników, lamówki na winietkach lub serwetkach i wstążek. Ten piękny i dziewczęcy kolor jest bardzo elegancki i z pewnością zachwyci wszystkich gości. 

Designerzy nie zapomnieli też o modnych i nowoczesnych dekoracjach stołu komunijnego dla chłopców. W tym sezonie tradycyjny błękit będzie można zastąpić ciemniejszym odcieniem niebieskiego. W tym motywie komunijnym świetnie odnajdą się chabry, ciemnoniebieskie hortensje lub ostróżki. Świeczki bądź bieżniki w tym samym odcieniu będą doskonałym uzupełnieniem całej stylistyki. 

Pomysłów na dekoracje komunijne jest naprawdę dużo i to, na jakie się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszego gustu i wyczucia stylu. Każdy motyw dekoracji komunijnych może być piękny i wyjątkowy, ważne jest jedynie zachowanie umiaru i zwrócenie uwagi na podniosły charakter uroczystości. Musimy również pamiętać, że nie warto wydawać fortuny na dekoracje stołu na komunię, gdyż takie przyjęcia nie trwają zwykle zbyt długo. Nawet najbardziej zachwycające dekoracje po kilku godzinach zostaną zapomniane. Lepiej postawić na skromniejsze przyjęcie, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na przykład na lepszy prezent dla dziecka.