Zamknij

Czy wiesz, że materac ma kluczowe znaczenie, by Twój dzień zawsze był dobry?

Czy wiesz, że materac ma kluczowe znaczenie, by Twój dzień zawsze był dobry?
fot. Envato Elements

By organizm funkcjonował prawidłowo, potrzebuje odpowiedniej ilości snu dobrej jakości. Komfortowy wypoczynek nie jest możliwy bez prawidłowo dobranego materaca. Nieodpowiedni produkt może spowodować nawet problemy zdrowotne. Jakie są konsekwencje używania złego materaca i jak wybrać najlepszy?

Jakie są konsekwencje spania na złym materacu?

Poranny ból pleców czy problemy z kręgosłupem przejawiające się głównie podczas schylania mogą być konsekwencjami złego doboru materaca. Ten produkt ma wpływ na regenerację mięśni w nocy i rozluźnienie stawów. Zbyt sztywny materac zmusza ciało do nienaturalnego napięcia. Może to wzmocnić istniejące wady postawy oraz być przyczyną nowych. Szczególnie narażone na problemy są okolice barków i bioder. Do konsekwencji nieprawidłowego doboru materaca należy dodać problemy z zasypianiem i budzenie się w środku nocy. Ciało nie może odprężyć się na tyle, by zapaść w głęboki sen.

Mniej oczywistym problemem jest wywoływanie alergii, jeśli materac ma nieodpowiednie wnętrze i ze względu na brak wentylacji gromadzi w sobie roztocza. Jeśli ucisk na podłoże w niektórych miejscach na ciele jest zbyt mocny, może to prowadzić do kłopotów z krążeniem. Skutkiem tego jest drętwienie kończyn i ciągłe wiercenie się w trakcie nocy. W efekcie pora snu nie kojarzy się organizmowi z niczym przyjemnym, a to prowadzi do przewlekłego zmęczenia, rozdrażnienia i braku sił w ciągu dnia. Dalej idącymi konsekwencjami są problemy ze skupieniem podczas pracy, nauki czy trudności w relacjach międzyludzkich. Tych problemów można uniknąć, decydując się na zakup materaca dobranego do indywidualnych potrzeb. Marka Hilding oferuje produkty zapewniające dużą elastyczność i odpowiednią wentylację, a także dopasowujące się do kręgosłupa. Mogą z nich korzystać osoby w każdym wieku, borykające się z różnymi problemami zdrowotnymi.

Jakie są konsekwencje spania na złym materacu?
fot.

Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego materaca?

Choć każda osoba powinna spać na dobrze dobranym materacu, istnieją ludzie, którzy powinni poświęcić szczególną uwagę temu zagadnieniu. Mowa m.in. o osobach z nadwagą, które potrzebują dodatkowego wsparcia materaca. Materac, który dla osoby z bardzo niską wagą będzie zdecydowanie za twardy, dla osoby mającej więcej kilogramów jest zdecydowanie zbyt miękki. Osoby uczulone na roztocza muszą zwrócić uwagę na materiał użyty do wyprodukowania materaca, ponieważ nieodpowiednie wnętrze może nasilić objawy alergii. To samo tyczy się astmatyków oraz osób z atopowym zapaleniem skóry. W przypadku zakupu materaca dla dziecka lub nastolatka dobrze jest wybrać model z regulowaną twardością. Wzrost i waga dzieci zmieniają się bardzo szybko, dlatego inne modele musiałyby być często wymieniane. Jeśli łóżko dzielą ze sobą dwie osoby, powinny szukać odpowiednich modeli materacy lub zdecydować się na dwa osobne. Produkt, który dopasowuje się do kształtu ciała, przyda się szczególnie kobietom w ciąży. Amortyzuje on ruchy i rozluźnia kręgosłup, dzięki czemu typowe dla tego stanu bóle mogą być nieco mniejsze. Wybór materaca powinien być też ważną kwestią dla osób borykających się z bólami kostno-stawowymi.

Posłuchaj podcastu

Jaki materac wybrać?

Wbrew popularnemu przekonaniu, twardy materac nie jest wcale najzdrowszą opcją dla wszystkich. Produkt powinien być dobrany według wzrostu i wagi użytkownika, a także wielu innych czynników. Marka Hilding oferuje szeroki asortyment, który spełni wymagania niemal każdej osoby. Materace termoelastyczne reagują na ciepło ciała i dopasowują się do jego kształtu. Po wstaniu z łóżka z powrotem przybierają swój pierwotny kształt. Takie materace potrafią np. przeciwdziałać powstawaniu odleżyn. Alergicy mogą pokusić się o wybór materacy lateksowych, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Modele wysokoelastyczne gwarantują wentylację wkładu, a do tego pozwalają na uzyskanie różnych stref twardości. Materace kieszeniowe nadają się dla dwóch osób, ponieważ każda sprężynka reaguje indywidualnie na ciężar ciała. Dodatkiem i ochroną do materaca głównego są materace nawierzchniowe. Zwiększają jego żywotność i dają gwarancję elastyczności. Marka Hilding oferuje modele dla alergików, takie jak Hilding Bass, a także te o właściwościach chłodzących, jak Hilding Tenor. Ponadto w sklepie można znaleźć specjalne materace medyczne, które stanowią wsparcie np. podczas procesu rehabilitacji. Więcej informacji na temat produktów można znaleźć np. na stronie materacepila.eu. Każda osoba zasługuje na komfortowy wypoczynek, który może jej zapewnić dobrze dobrany materac.

Twardy materac nie jest wcale najzdrowsza opcja dla wszystkich
fot.