Zamknij

Bazie wielkanocne - dekoracja palmy, koszyczka i stołu

04.03.2021
Aktualizacja: 04.03.2021 15:01
Kotki na wierzbie na ozdobę.
fot. Shutterstock

Bazie wielkanocne to efektowne gałązki, które nadają każdemu wnętrzu świątecznego klimatu. Przeczytaj, jak ciekawie ozdobić nimi stół. Dowiedź się również, jak zrobić wielkanocne bazie samodzielnie.

Kwiatostany wierzby o charakterystycznym wyglądzie jednoznacznie kojarzą się z wiosną oraz świętami. Z ich pomocą można stworzyć wiele ciekawych kompozycji. Sprawdzą się też jako element dekoracyjny ręcznie robionych kartek okolicznościowych. 

Zobacz także: Piękne ozdoby wielkanocne DIY! Zobacz, jak je zrobić na szydełku krok po kroku

Wielkanocne bazie - jak się robi palmę wielkanocną? 

Tydzień przed Wielkanocą odbywa się tradycyjne święcenie palm. Oczywiście można kupić je w sklepie, ciekawym pomysłem jest jednak samodzielne wykonanie ich. Jak się robi palmy wielkanocne z bazi? To naprawdę proste. Wystarczy kilkanaście gałązek bazi oraz bukszpanu, kolorowe kwiaty zrobione z bibuły lub krepiny oraz gumki albo sznurek. Oto szybki sposób na jej samodzielne zrobienie: 

  1. Bazą dla palmy wielkanocnej zazwyczaj są bazie. Połącz ze sobą po kilka gałązek i zwiąż sznurkiem lub gumką. Następnie połącz wszystkie razem. 
  2. Dobierz krótsze o połowę gałązki bukszpanu i zamocuj na dole palmy. 
  3. Z krepiny złóż kolorowe kwiaty i wpleć (lub przyklej, używając kleju na gorąco) w gałązki bukszpanu. Im więcej kwiatów wykonasz, tym bogatszy wygląd będzie mieć twoja palma. 
  4. Możesz również dodać do niej kolorowe piórka, motylki, pisanki i inne ozdoby wielkanocne z bazi. Dół palmy, czyli miejsce, którym będzie się ją trzymało ozdób dekoracyjną wstążką. 

Zobacz także: Wianek z bukszpanu - pomysł na wielkanocną ozdobę DIY

Kartki wielkanocne - bazie 

Kolejnym ciekawym pomysłem są świąteczne kartki wielkanocne z bazi. Do ich zrobienia wystarczą: 

  • arkusze kolorowego papieru, 
  • gałązki bazi, 
  • kredki, flamastry, 
  • piórka, wstążeczki, ścinki materiału oraz inne znalezione w domu elementy dekoracyjne, 
  • klej, 
  • nożyczki. 

Sposób ozdobienia kartek świątecznych zależy jedynie od twojej inwencji twórczej. Ważne, aby były estetyczne, miały radosny charakter i kojarzyły się z wiosną oraz Wielkanocą. Sprawdzą się więc motywy kwiatów, pisanek, kurczaczków, króliczków czy baranów. Aby bazie wielkanocne na kartce świątecznej były trwałe, najlepiej przykleić je do kartki za pomocą kleju na gorąco. 

Dekoracje wielkanocne z bazi 

Dekoracje wielkanocne z baziami wykorzystuje się do przystrajania świątecznego koszyczka, w którym w Wielką Sobotę zanosimy pokarmy na święcenie. Można również przybrać nimi stół, a nawet świąteczne potrawy. Odrobina kreatywności pozwoli stworzyć niepowtarzalne dekoracje wielkanocne z bazi. Bardzo efektownie wyglądają np. zrobione z nich wieńce. Można je ozdobić niewielkimi, dekoracyjnymi pisankami (lub wydmuszkami zrobionymi z jajek przepiórczych) oraz eleganckimi wstążeczkami. Wykonana w ten sposób ozdoba świetnie się prezentuje zawieszona na drzwiach lub w oknie. Z długich gałązek bazi umieszczonych w wazonie lub donicy można zaaranżować świąteczne drzewko. Wystarczy powiesić na nich malutkie, syntetyczne jajeczka (przed świętami do kupienia w większości sklepów z dodatkami do domów). Można ozdobić je również przypinanymi do gałązek figurkami ptaków lub motyli. 

Zobacz także: Jak uszyć zająca wielkanocnego? Materiały, instrukcja

Jak zrobić bazie wielkanocne z bibuły? 

Jeśli nie chcesz kupować świeżych gałązek, możesz szybko zrobić je samodzielnie. Wystarczy bibuła lub wata i klej. Bibułę należy pociąć na niewielkie paseczki, palcami uformować z nich kulki, a następnie za pomocą kleju przymocować w wybranym miejscu, np. na kartce papieru (jeśli chcesz zrobić kartkę lub obraz świąteczny) albo na dowolnych gałązkach (jeśli chcesz stworzyć efektowną imitację bazi). Kotki można zrobić również z kuleczek waty lub ścinków materiału. Najlepiej, aby miały one biały lub szary kolor. Można też połączyć je z liśćmi z zielonej bibuły lub papieru kolorowego.