Zamknij

Nowoczesne wnętrze kuchenne: jak efektownie zaaranżować nowoczesną i stylową kuchnię? Sprawdź nasze podpowiedzi

11.01.2021
Aktualizacja: 22.01.2021 10:12

Aranżacja nowoczesnej kuchni nie musi kojarzyć się z chłodnym, „laboratoryjnym” wnętrzem. Prostota form i kształtów, materiały wysokiej jakości i minimalizm stworzą ciekawe, stylowe i funkcjonalne wnętrze kuchenne, które przypadnie do gustu każdemu, kto ceni sobie ład i porządek. Zobacz, jak osiągnąć taki efekt wykorzystując sprawdzone pomysły na aranżacje kuchni nowoczesnych!

Duża nowoczesna kuchnia z drewnianą podłogą i szklanym blatem
fot. Shutterstock

Aranżacja nowoczesnej kuchni nie musi kojarzyć się z chłodnym, „laboratoryjnym” wnętrzem. Prostota form i kształtów, materiały wysokiej jakości i minimalizm stworzą ciekawe, stylowe i funkcjonalne wnętrze kuchenne, które przypadnie do gustu każdemu, kto ceni sobie ład i porządek. Zobacz, jak osiągnąć taki efekt wykorzystując sprawdzone pomysły na aranżacje kuchni nowoczesnych!

Nowoczesne wnętrza kuchni: jaki kolor wybrać do nowoczesnej kuchni?

Nowoczesne wnętrze kuchenne kojarzy nam się przede wszystkim z monochromatyczną paletą kolorystyczną. I rzeczywiście, nowoczesna kuchnia to pomieszczenie, w którym w większości dominuje jeden kolor. Najczęściej jest to czysta biel, która optycznie powiększa pomieszczenie i ułatwia „wtopienie się” zabudowy w ścianę.

Jeśli biała kuchnia nie jest dla ciebie, to w nowoczesnym wnętrzu śmiało możesz też wykorzystać inne kolory: odcienie szarości, beże czy czernie doskonale sprawdzą się w minimalistycznej przestrzeni. Co więcej, spokojnie możesz przełamać tę monotonię dobierając do wiodącego koloru dodatki w intensywnych odcieniach. Czerń, fiolet, żółć czy złoto ocieplą wnętrze i dodadzą mu charakteru, a przy tym nie zaburzą równowagi między nowoczesnym minimalizmem a eklektycznym miszmaszem.

Zobacz także: Aranżacja małej kuchni – najlepsze pomysły na wystrój niewielkiego wnętrza

Aranżacje kuchni nowoczesnych: jakie meble będą najlepsze w nowoczesnym wnętrzu kuchennym?

Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim prosta, minimalistyczna zabudowa kuchenna. Meble w nowoczesnym wnętrzu kuchennym w większości przypadków mają zlewać się ze ścianą i stanowić z nią wizualną całość. 

Wchodząc do nowoczesnej kuchni ma się mieć wrażenie, że zdecydowana większość sprzętów i dodatków jest ukryta, a na blacie czy półkach stoi tylko kilka wyselekcjonowanych przez ciebie przedmiotów o dużej wartości estetycznej lub użytkowej (a najlepiej spełniających oba te kryteria naraz). Wybierz więc zabudowę sięgającą sufitu, pozbawioną zewnętrznych uchwytów i zdobień. Meble w połyskującej okleinie świetnie wpisują się w klimat nowoczesnej kuchni, a w dodatku pięknie odbijają światło.

Nowoczesne wnętrza kuchenne: otwarta zabudowa

Alternatywą dla „ściany z szafek” może być zupełnie odwrotny trend, zdobywający coraz większą popularność, zwłaszcza w przypadku, gdy kuchnia połączona jest z salonem. W aranżacji nowoczesnych wnętrz kuchennych coraz częściej górną zabudowę kuchenną z szafek zastępuje się kilkoma otwartymi półkami. Takie rozwiązanie dodaje wnętrzu lekkości, jednak nie oznacza to, że nowoczesna kuchnia rezygnuje z minimalizmu. Na półkach musi panować porządek, a wyeksponowane na nich przedmioty nie powinny optycznie zagracać przestrzeni.

Aranżacje kuchni nowoczesnych: co zamiast płytek?

W nowoczesnym wnętrzu kuchennym wciąż jest miejsce na tradycyjne płytki ścienne. Wybieraj jednak spośród gładkich, pozbawionych wzorów kolekcji, które wpiszą się w minimalistyczny charakter wnętrza. Płytki same w sobie mogą stanowić ciekawą ozdobę, np. jeśli zdecydujesz się na takie w ciekawym kształcie heksagonu (przypominające plaster miodu). W nowoczesnej kuchni coraz częściej jednak rezygnuje się z płytek ceramicznych na rzecz innych okładzin ściennych. Wnętrzarskim hitem są kamienne płyty, z których powstają zarówno wytrzymałe blaty kuchenne, jak i ozdoba ścian. To tworzy spójną, stylową całość.

Innym ciekawym sposobem na ochronę ściany wzdłuż ciągu roboczego jest zainstalowanie na niej tafli szkła. Może być przezroczyste, mleczne albo w kolorze nawiązującym do innych elementów wyposażenia wnętrza nowoczesnej kuchni. Taka ozdoba nie tylko pozwoli na ochronę ściany przed zabrudzeniami, o które łatwo w kuchni, ale w dodatku będzie delikatnie odbijać światło.

Tradycyjne płytki podłogowe można też zastąpić nieco mniej wyeksploatowanym wnętrzarsko materiałem, np. wyrazistym kamieniem. Jeśli zaś lubisz styl industrialny, zamiast posadzki z płytek ceramicznych czy terakoty wybierz efektowną wylewką betonową.

Zobacz także: Marmurowe blaty, mosiężne uchwyty i granatowe fronty. Tak prezentuje się najpiękniejsza kuchnia na Instagramie