Zamknij

Na Słońcu ukazało się niesamowite zjawisko. Jest straszne, ale piękne

18.11.2022 11:52

Nowy cykl aktywności Słońca rozpoczął się w 2021 roku, jednak naukowcy wciąż nie poznali wszystkich jego tajemnic. Ukazanie się świetlistego węża na tarczy gwiazdy było dla nich szokiem.

Słońce
fot. youtube.com

Ukazanie się węża na Słońcu to jedno z najdziwniejszych wydarzeń astronomicznych, jakie przyszło nam w tym roku obserwować. Jest ono fascynujące, ale jednocześnie może wywoływać uzasadnione obawy.

Zobacz także: Astronauci mogli umrzeć. Kolejny niebezpieczny wypadek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Na Słońcu ukazało się niesamowite zjawisko. Jest straszne, ale piękne

Od kilkunastu miesięcy coraz częściej mówi się o zagrożeniu kosmicznej katastrofy, jaką byłaby burza geomagnetyczna wywołana przez słoneczny rozbłysk. Te, które docierają do Ziemi od 2021 roku, są bowiem silniejsze niż rejestrowano dotychczas. Powstające dzięki temu malownicze zorze polarne zachwycają, ale ostatnie doniesienia na temat ich intensywności skłaniają do refleksji. Stają się niebezpieczne, bo przebijają warstwę ochronną Ziemi.

Naukowcy ostrzegają przed nasilającymi się objawami aktywności Słońca. Ich zdaniem ludzkość powinna się przygotować na możliwość pojawienia się wyjątkowo silnego rozbłysku, który wywoła globalny blackout. Od miesięcy na powierzchni naszej planety zdarzają się bowiem zakłócenia połączeń komunikacyjnych. Odpowiada za nie wiatr słoneczny.

5 września 2022 roku sonda Solar Orbiter zarejestrowała zjawisko, które może szokować. Widać na nim, jak po Słońcu pełznie świetlisty wąż - na dodatek robi to z prędkością ponad 600 tys. kilometrów na godzinę. Według naukowców jest to gazowa "rura" pełna chłodnej plazmy. Zjawisko wydobyło się ponad powierzchnię na około 3 minuty, a następnie znikło - przechwyciło je pole magnetyczne gwiazdy. Nie wiadomo, co oznaczało. Mogło być zapowiedzią burzy na Słońcu, ale badacze nie są tego pewni.

Zobaczcie, jak wyglądał ten plazmowy olbrzym. Robi wrażenie, prawda?

Wąż na Słońcu. Nagranie od NASA mrozi krew w żyłach

Zjawisko, które ukazało się na powierzchni Słońca, jest jednocześnie piękne i straszne. Przez wzgląd na iluzję optyczną, zwaną pareidolią, postrzegamy gazowy kształt jako węża - wygląda bowiem znajomo, przez co wywołuje w naszym umyśle skojarzenia z tym zwierzęciem. Niezależnie od tego, czy lubimy te gady, mamy prawo czuć się przerażeni świetlistym pasmem przemierzającym tarczę gwiazdy.

Średnica Słońca wynosi 1 392 700 km. Nietrudno więc sobie wyobrazić, jaką wędrówkę pokonał wijący się wąż. Ziemia bez trudu zmieściłaby się w jego paszczy - byłaby zaledwie drobinką materii kosmicznej. Nic więc dziwnego, że naukowcy z niepokojem przyglądają się podobnym nagraniom. Nowy cykl aktywności słonecznej jest pełen zagadek, których jak dotąd nie udało się rozwikłać.

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?