Zamknij

W kierunku Ziemi pędzi rozgrzana plazma. Wszystko przez dziurę na Słońcu

02.12.2022 11:05

Dziura koronalna na powierzchni Słońca zaczyna stwarzać problemy. Jak podaje chip.pl, niedługo odczujemy tego skutki.

Słońce
fot. Shutterstock

Choć wybuchy na Słońcu prowadzą do powstawania pięknych zjawisk nad Ziemią, dla nas mogą one się okazać niebezpieczne. Astronomowie twierdzą, że od dawna nie obserwowali tak częstych i intensywnych burz geomagnetycznych. Następna pojawi się w ciągu paru dni. W nocy z czwartku na piątek nasza gwiazda dzienna znowu wystrzeliła w kosmos rozżarzoną materię.

Zobacz także: Naukowcy chcą zasłonić Słońce. A ludzkość za to zapłaci

W kierunku Ziemi pędzi rozgrzana plazma. Wszystko przez dziurę na Słońcu

11-letni cykl aktywności Słońca, który rozpoczął się w ubiegłym roku, miał być o wiele spokojniejszy. Co kilka dni pojawiają się jednak doniesienia o silnych rozbłyskach i ich możliwych konsekwencjach dla Ziemi. Po raz kolejny poinformowano o dziwnym zjawisku na powierzchni gwiazdy. Tym razem jest to zagłębienie, które powstało w atmosferze Słońca. Naukowcy twierdzą, że wyrzucona z niego plazma będzie pędzić w naszą stronę z prędkością niemal 3 mln km na godzinę.

Choć zapewne trudno w to uwierzyć, podobne zjawiska są już niemal na porządku dziennym. Na dodatek te miejsca na Słońcu, w których plazma się schładza, zachowują się w trudny do przewidzenia sposób. Ich pole magnetyczne sprawia, że z dziur powstałych na powierzchni gwiazdy wyrzucana jest materia pędząca w kosmos. Uwalniają się silnie naładowane cząstki, które mogą wywoływać burze geomagnetyczne nad Ziemią.

Na Ziemi wystąpi burza geomagnetyczna klasy G-1

Każde intensywne zjawisko na Słońcu jest zagrożeniem dla naszej planety. Może doprowadzić do zerwania sieci energetycznych czy utrudnień w funkcjonowaniu satelitów. Wielu astronomów obawia się globalnego blackoutu. Według nich pewnego dnia możemy stracić dostęp do internetu i nie odzyskać go przez wiele tygodni.

Umiecie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?