Zamknij

Słońce może wywołać globalną katastrofę. To coraz bardziej prawdopodobne

09.11.2022 14:44

O tym, że burze słoneczne stają się niebezpieczne dla naszej cywilizacji, naukowcy mówią od kilku lat. Jak dotąd brakowało dowodów na to, że mogą mieć rację. Najnowsze doniesienia zmuszają do refleksji. Słońce w każdej chwili może wywołać globalny blackout.

Słońce
fot. Shutterstock

Awarie Facebooka i Instagrama, które trwają zaledwie kilka godzin, wywołują w dzisiejszych czasach powszechną panikę. Co byśmy zrobili, gdybyśmy utracili dostęp do Internetu na cały dzień, a nawet tydzień? Najłatwiej odpowiedzieć, że lepiej, byśmy się nad tym nie zastanawiali. Naukowcy alarmują jednak, by brać takie zagrożenie pod uwagę.

Zobacz także: Naukowcy zaobserwowali niepokojące zachowanie planetoidy. Staje się dla nas niebezpieczna

Słońce może wywołać globalną katastrofę. To coraz bardziej prawdopodobne

Jak podaje chip.pl, w poniedziałek miał miejsce silny wybuch na Słońcu. Plama słoneczna AR3141 doprowadziła do powstania rozbłysku wysokiej klasy M, który wyemitował promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu. Pędziło w kierunku naszej planety. Z tego powodu, choć wcale nie był to najstraszniejszy rozbłysk w ciągu kilku ostatnich miesięcy, wywołał poważne problemy na Ziemi. W niektórych regionach Pacyfiku (łącznie z Australią i Nową Zelandią) wystąpiły zakłócenia w komunikacji.

Rozbłysk klasy M może wywołać problemy o charakterze lokalnym. Nie rozprzestrzeniły się one i udało się nad nimi zapanować w stosunkowo krótkim czasie. Gdyby jednak ta sama plama wygenerowała rozbłysk klasy X, mogłoby to wywołać poważne kłopoty na całej planecie. Nie jest to wcale niemożliwe, bowiem rozbłyski klasy X rejestrowano zarówno w tym, jak i w poprzednim roku. Na razie mieliśmy szczęście - nie były skierowane wprost na nas.

Astronomowie są jednak pewni, że takie sytuacje będą się powtarzać. Nowy cykl aktywności Słońca jest kapryśny i nieprzewidywalny, a wybuchy na powierzchni gwiazdy - coraz silniejsze. Wyjątkowo silna burza geomagnetyczna może kiedyś doprowadzić do globalnego blackoutu.

Rozbłysk słoneczny wywołał zakłócenia na Ziemi. Czy grozi nam blackout?

Badaczka Abdu Jyothi ostrzegała w 2021 roku przed skutkami burzy słonecznych. Mówiła o "internetowej apokalipsie". Pogoda kosmiczna może sprawić, że Słońce wyłączy nam Internet. To nie tylko pozbawi nas możliwości komunikowania się, lecz także przyniesie ogromne straty finansowe.

Obliczono, że gdyby w USA zabrakło Internetu przez tylko jeden dzień, ekonomiczne skutki tej katastrofy wyniosłyby 7 miliardów dolarów. Ludzkość nie jest przygotowana na taką awarię, więc odzyskanie połączenia z siecią mogłoby zająć wiele czasu. Łatwo sobie wyobrazić, jak wiele osób nie wytrzymałoby tego psychicznie. Większość z nas nie mogłaby też w tym czasie chodzić do pracy.

Piękne zorze polarne nie są więc jedyną konsekwencją tego, że Słońce bywa ostatnio wyjątkowo aktywne. Powinniśmy mieć świadomość, jak bardzo jest niebezpieczne. W jednej chwili może odebrać nam świat, jaki znamy.

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?