Zamknij

Przerażający obraz Słońca na nagraniu z satelity. Przypomina piekło

01.12.2022 10:46

Satelita rejestrujący obraz Słońca z bliska nagrał przejście Księżyca na tle tarczy gwiazdy. Takiego widoku zaćmienia dotychczas nie widziano.

Słońce
fot. Shutterstock

Ostatnie miesiące dostarczyły nam wielu powodów, by zacząć obawiać się aktywności Słońca. Jego nowy cykl jest bowiem tak intensywny, że naukowcy coraz częściej mówią o globalnej katastrofie. Rozżarzona kula ognia regularnie generuje rozbłyski, a promieniowanie powstałe podczas tych wybuchów dociera do ziemskiej atmosfery. Satelita GOES-16 nagrał niedawno obraz powierzchni gwiazdy. Widok jest przerażający.

Zobacz także: Naukowcy chcą zasłonić Słońce. A ludzkość za to zapłaci

Niespodziewane zaćmienie Słońca w kosmosie

Jak podaje spidersweb.pl, w przestrzeni kosmicznej doszło do nietypowego zdarzenia. Satelita rejestrujący obraz naszej gwiazdy dziennej w dniu 23 listopada 2022 roku napotkał pewne zakłócenie - Księżyc przesłonił mu Słońce. Udało się nagrać to zaskakujące "zaćmienie" przy użyciu promieniowania ultrafioletowego, w które wyposażony jest instrument SUVI (Solar Ultraviolet Imager).

Takiego zbliżenia na podobne zjawisko nie widzieliśmy nigdy. To zaćmienie Słońca było widoczne jedynie w kosmosie. Na Ziemi nie mielibyśmy szansy go zarejestrować.

Przerażający obraz Słońca na nagraniu z satelity. Przypomina piekło

Satelita GOES-16 przebywa na orbicie oddalonej od naszej planety o 35 tys. km. Ma za zadanie obserwować powierzchnię Ziemi, jednak czasem monitoruje też pogodę kosmiczną. Dzięki temu miewamy okazję zobaczyć nagrane przez niego filmiki ze Słońca. Może pokazywać z bliska koronalne wyrzuty masy i wybuchy, co pozwala nam śledzić aktywność gwiazdy.

Trzeba jednak przyznać, że zarejestrowane widoki działają na wyobraźnię. Zobaczcie, jak wygląda piekielna tarcza Słońca. To właśnie temu ciału niebieskiemu zawdzięczamy życie:

Przeraża was ten widok?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?