Zamknij

Przerażający obraz od NASA. W kosmosie uformowała się gwiezdna góra

07.12.2022 11:39

Nowe ujęcia słynnej mgławicy M16 pozwalają nam dostrzec coś, z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Obraz uchwycony przez teleskop NASA może zachwycić, ale i przerazić.

NASA
fot. YouTube

Zobaczcie, jak wygląda miejsce, w którym rodzą się nowe gwiazdy. Ten widok z pewnością zadziała na waszą wyobraźnię.

Zobacz także: Naukowcy chcą zasłonić Słońce. A ludzkość za to zapłaci

NASA pokazuje M16 z bliska

W przestrzeni kosmicznej, całkiem blisko nas - jedynie 7 mln lat świetlnych od Ziemi - znajduje się spektakularna mgławica. Należy do gwiazdozbioru Węża i jest znana jako M16. Ma ona swoją słynną strukturę, zwaną Filarami Stworzenia. To niesamowity widok, który od wieków inspiruje artystów. Agencja NASA od kilku lat może się pochwalić zbliżeniem ukazującym tę gwiezdną formację na filmie. Zobaczcie, jak wygląda:

Wielu z was zapewne rozpoznało na nagraniu Filary Stworzenia. Nic dziwnego - gdy w 2014 roku Teleskop Hubble'a wykonał zdjęcie tego obiektu, stało się ono słynne na cały świat. Najnowsze urządzenie NASA, Teleskop Jamesa Webba, potrafi jednak zajrzeć jeszcze dalej. Udało mu się uchwycić obraz, który zapiera dech w piersiach.

Przerażający obraz od NASA. W kosmosie uformowała się gwiezdna góra

Agencja NASA podzieliła się niedawno najnowszym zdjęciem M16 wykonanym przez Webba. Widać na nim, jak wygląda Mgławica Orzeł z bliska. Fotografia przedstawia jedną z jej części - miejsce, w którym formują się nowe gwiazdy.

Ten spektakularny widok astronomowie nazwali gwiezdną górą. Stworzył ją międzygwiezdny pył. Co ciekawe, chociaż wygląda ona przerażająco, w rzeczywistości jest lekka i niezbyt gęsta. Według naukowców można by było przez nią przelecieć. Chcielibyście tego doświadczyć?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?