Oceń
Planeta Mars jest dziś uznawana za cichą i spokojną. Nagrania dźwiękowe przesyłane przez łaziki nie pozostawiają wątpliwości - jedyny hałas tworzą ludzie za pomocą przesłanych tam robotów. W powietrzu słychać jedynie delikatny szum, więc trudno sobie wyobrazić, że występowały tam kiedykolwiek ekstremalne zjawiska pogodowe. Doniesienia naukowców zaskakują. Astronomowie twierdzą, że kilka miliardów lat temu część półkuli Marsa była przykryta oceanem ciekłej wody, który wywołał tsunami na ogromną skalę.
Zobacz także: Naukowcy chcą zasłonić Słońce. A ludzkość za to zapłaci
Przerażające tsunami na Marsie. "Aż trudno uwierzyć"
Gdy na powierzchni Marsa wylądował łazik Perseverance, wyjaśnialiśmy, dlaczego zatrzymał się akurat w kraterze Jezero. W tym miejscu występowało niegdyś jezioro sięgające aż 250 metrów głębokości. W przekonaniu badaczy wciąż mamy szansę znaleźć tam ślady życia, choć dziś średnia temperatura na Czerwonej Planecie wynosi -63 stopnie Celsjusza. Woda nie przechodzi więc w substancję ciekłą, a sublimuje jedynie do pary wodnej. Kiedyś warunki panujące na Marsie były jednak inne.
Jak ustalili naukowcy, doszło wtedy do przerażającego zdarzenia. Około 3 miliardy lat temu w powierzchnię planety uderzyła planetoida potężnych rozmiarów - miała od 3 do 9 kilometrów średnicy. Siła jej uderzenia była tak ogromna, że uwolniła energię, jaką trudno sobie wyobrazić. Mowa o milionach megaton trotylu. Wywołało to tsunami rozprzestrzeniające się na 1500 km i wytwarzające fale wysokości 250 metrów.
Aż trudno uwierzyć, że tak spektakularne zdarzenia mogły mieć miejsce na Czerwonej Planecie, na której dzisiaj można jedynie usłyszeć delikatny szum wiatru i nic więcej - czytamy na spidersweb.pl.
Co wydaje się niezwykle ciekawe, fale tego potężnego tsunami opadały zapewne dosyć wolno, bo na Marsie nie ma zbyt silnej grawitacji. Musiały więc tworzyć zatrważający widok.
Mars przypominał kiedyś Ziemię
Mars był w przeszłości planetą pokrytą wodą. Występowała ona także w stanie ciekłym, bo panująca tam atmosfera była o wiele gęstsza niż teraz, co wpływało na wysokość ciśnienia atmosferycznego. Dziś prawdopodobnie wszędzie zamieniła się w lód. Nie możemy być tego jednak pewni. Perseverance może natrafić na coś, czego nikt z nas się nie spodziewał.
Zobaczcie, jak wyglądała Czerwona Planeta, gdy występowały na niej oceany. Przypomina Ziemię, prawda?
Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA
Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?
Oceń artykuł