Zamknij

Przed nami Zimny Księżyc. To zjawisko będzie wyjątkowe

30.11.2022 12:20

Ostatnia pełnia Księżyca w tym roku wystąpi 8 grudnia na tle gwiazdozbioru Bliźniąt. Sprawdź, dlaczego warto jej wypatrywać.

Księżyc
fot. Shutterstock

8 grudnia 2022 roku o godzinie 5:09 czasu polskiego wystąpi pełnia Księżyca. Są spore szanse na to, że tym razem będzie stanowiła niezapomniane widowisko. Pasjonaci obserwacji astronomicznych nie powinni jej przegapić.

Zobacz także: Naukowcy chcą zasłonić Słońce. A ludzkość za to zapłaci

Przed nami Zimny Księżyc. To zjawisko będzie wyjątkowe

Pełnia Księżyca 8 grudnia 2022 roku wystąpi na tle gwiazdozbioru Bliźniąt w tym samym czasie, w którym wypada aktywność roju Geminidów - czyli grudniowe noce spadających gwiazd. To meteory pochodzące od planetoidy Phaethon, rozbiegające się po nocnym niebie właśnie z obszaru zodiakalnego Bliźniaka.

Rozświetlona tarcza luny uniemożliwi prowadzenie dokładnych obserwacji, ale szczęściarze będą mieli szansę wypatrzeć na firmamencie jasne smugi drobinek spalających się w ziemskiej atmosferze.

Pełnia Księżyca 8 grudnia 2022 roku - znaczenie symboliczne

Pełnia, która pojawi się na niebie na początku grudnia, zwana jest Zimnym Księżycem lub Księżycem Długich Nocy. Jej symboliczne znaczenie jest związane z tym, że grudniowe noce są najciemniejsze i najchłodniejsze w roku. Zaczynamy czuć, że przyszła zima. Według dawnych wierzeń to właśnie podczas nocy Zimnego Księżyca człowiek miał szansę odkryć, co daje mu w życiu poczucie ciepła. Grudniowa pełnia może być więc ważnym czasem dla naszych relacji.

Wskazuje na to także kolejna jej nazwa - Dębowa Pełnia Księżyca. To drzewo liściaste symbolizuje trwałość i stabilne więzi. Osoby, które wierzą w magię, mają szansę zwiększyć niedługo swoją szansę na założenie rodziny. Jest to również dobry czas na to, by zadbać o przyjaźnie. Pojawią się w naszym życiu ludzie, z którymi możemy spędzić wiele lat.

loader

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?