Zamknij

Naukowcy szykują instrukcję, jak rozmawiać z kosmitami. Powstanie specjalny program

12.11.2022 10:00

Jak powinniśmy się zachować, jeśli obcy kiedykolwiek się z nami skontaktują? Badacze z Uniwersytetu St. Andrews właśnie opracowują protokół SETI Detection Hub, który umożliwi nam nawiązanie potencjalnego dialogu.

Kosmos
fot. Shutterstock

Doniesienia na temat UFO, jakie udało się zgromadzić w ubiegłych latach, skłaniają naukowców do rozważania coraz bardziej interesujących planów. Czyżby czekała nas rozmowa z kosmitami?

Zobacz także: Naukowcy zaobserwowali niepokojące zachowanie planetoidy. Staje się dla nas niebezpieczna

Czy obce cywilizacje rzeczywiście istnieją?

Odkąd szef NASA ogłosił, że jest przekonany o istnieniu obcych cywilizacji, trudno już reagować półuśmieszkiem na doniesienia o UFO. Bill Nellson widział tajne raporty Pentagonu na temat niezidentyfikowanych obiektów latających, a nam wcale nie było to dane. Musimy więc zdawać sobie sprawę z tego, że wiele istotnych informacji może pozostawać tajemnicą - długo więc nie przedostaną się do przestrzeni publicznej.

Przez kilkanaście ostatnich miesięcy nikt głośno nie oznajmił, że inne cywilizacje z pewnością nie istnieją. Było wręcz przeciwnie. Uznani badacze przyznają otwarcie, że ich zdaniem nie jesteśmy w kosmosie sami. Agencje zaangażowały się w prace naukowców nad poszukiwaniem obcych form życia. Mało kto dziś uważa, że kosmici nie istnieją. Takie założenie jest bowiem nielogiczne.

Można stwierdzić, że w całym wszechświecie powstała jedna, nasza cywilizacja i nikogo innego nie ma. Tak podchodząc do tematu, wykażemy się skrajną ignorancją. Ludzkość to coś, co pojawiło się we wszechświecie co najmniej raz. Skoro się pojawiło, to szansa na to, że w całym wszechświecie, w którym jest kilkaset miliardów galaktyk, a w każdej z nich kilkaset miliardów gwiazd, życie pojawiło się tylko raz, jest skrajnie mała - czytamy na spidersweb.pl.

Naukowcy szykują instrukcję, jak rozmawiać z kosmitami. Powstanie specjalny program

Nic więc dziwnego, że badacze zaczynają opracowywać możliwe scenariusze "rozmów" z obcymi. Ich zdaniem najbardziej prawdopodobne jest to, że kiedyś natkniemy się na dziwny sygnał w przestrzeni kosmicznej - inny niż ten, jakie do tej pory poznaliśmy. Może on pochodzić od obcej cywilizacji i dostarczać informacji na temat położenia zamieszkiwanej przez nią planety. 

Co ciekawe, my sami już kiedyś taki sygnał nadaliśmy. W 1974 roku ludzkość wysłała w komos podstawowe informacje na swój temat. Nie jest wykluczone, że zostaną przed kogoś odebrane.

Naukowcy podjęli więc przełomową decyzję, by "słuchać" kosmosu i opracowywać język, którym można by było się porozumieć z innymi formami życia. Myślicie, że istnieje taka możliwość, byśmy kiedyś porozmawiali z kosmitami?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?