Zamknij

Wkrótce na niebie ukaże się niezwykłe zjawisko. Szykuje się kosmiczny spektakl

14.11.2022 13:02

Leonidy to jedna z piękniejszych nocy spadających gwiazd w roku. Lepiej jej nie przegapić - niektórzy twierdzą, że właśnie wtedy mogą spełnić się nasze życzenia.

Noc spadających gwiazd - Leonidy w 2022 roku
fot. Shutterstock

Miłośnicy obserwacji nocnego nieba będą mieć za kilka dni nie lada gratkę. Na niebie ukażą się bowiem Leonidy - najszybszy rój meteorów, jaki znamy.

To zjawisko to w rzeczywistości drobinki komety, która co roku wędruje przez Układ Słoneczny. Jej cząstki spalają się w atmosferze Ziemi, tworząc widowisko zwane "spadającymi gwiazdami". Żadne inne nie pędzą jednak z taką prędkością. Warto więc ich wypatrywać.

Leonidy w listopadzie 2022 roku - kiedy oglądać noc spadających gwiazd?

Listopadowy rój meteorów jest nazywany Leonidami - ukazuje się bowiem na tle gwiazdozbioru Lwa. Rozpoczął się 10 listopada i potrwa przez kilkanaście dni. Jego maksymalna aktywność wystąpi w nocy z 17 na 18 listopada.

Leonidy to bardzo szybki rój meteorów związany z kometą 55P/Tempel-Tuttle, który potrafi zaskoczyć swoją intensywnością. "Spadające gwiazdy" mogą pędzić aż 72 km/h. Na dodatek często zdobią niebo bardzo obficie - w 1833 roku w Ameryce odnotowano prawie 26 700 meteorów na godzinę. Co roku trudno przewidzieć, jak wiele meteorów pojawi się tym razem. Pasjonaci astronomii mogą mieć więc miło się zaskoczyć.

Wkrótce na niebie ukaże się niezwykłe zjawisko. Szykuje się kosmiczny spektakl

Jesienne roje meteorów nie są tak popularne jak sierpniowe Perseidy, choć wcale nie są mniej malownicze. Możemy je obserwować bez wychodzenia z domu, przez co długie i zimne wieczory nabierają magicznego wymiaru. Wystarczy usiąść przy oknie i zgasić światło, by wypatrzeć Leonidy przez okno. Choć ich radiant - czyli miejsce, z którego się "rozbiegają" - znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa, ukażą się na całym niebie.

Niektórzy uważają, że Leonidy są wyjątkowym rojem meteorów. Ponieważ występują w listopadzie, możemy wtedy poprosić o ostatnią rzecz, którą pragniemy otrzymać od losu jeszcze przed końcem roku. Jeśli więc wierzycie w magię "spadających gwiazd", koniecznie wykorzystajcie tę okazję.

Zamierzacie spróbować?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?