Zamknij

Listopadowy rój meteorów na obłędnym zdjęciu od NASA. Kolejny kosmiczny spektakl już wkrótce

29.11.2022 12:54

Noce spadających gwiazd pod koniec roku mogą być o wiele piękniejsze niż sierpniowe Perseidy. Agencja NASA podzieliła się właśnie niesamowitym zdjęciem tego zjawiska. Ukazało się pod koniec listopada 2022 roku.

Noc spadających gwiazd
fot. Shutterstock

Leonidy i Geminidy to ostatnie roje meteorów w roku. Potrafią dostarczyć niesamowitych obrazów, więc miłośnicy astronomii chętnie wypatrują ich przed okno podczas pierwszych zimowych nocy. Czasem bywają widoczne o wiele lepiej niż latem, jesienią czy wiosną. Jak dowodzi najnowsza fotografia od NASA, mogą się też prezentować niezwykle malowniczo.

Leonidy w listopadzie 2022 roku - kiedy oglądać noc spadających gwiazd?

Zjawisko zwane "spadającymi gwiazdami" to w rzeczywistości drobinki ciał niebieskich, które pod wpływem ciepła słonecznego tracą materię. Odpadające cząsteczki skał mogą przypominać swoim rozmiarem ziarenko piasku, ale kiedy wpadają do ziemskiej atmosfery i spalają się w niej, wyglądają jak kule światła przecinające niebo. Te jasne smugi tworzą hipnotyzujący widok, więc pasjonaci nieba często im się przyglądają.

Występujący pod koniec listopada rój meteorów, zwany Leonidami, pochodzi od komety 55P/Tempel-Tuttle. Jego cechą charakterystyczną jest ogromna prędkość, przez co na firmamencie można zobaczyć kilkadziesiąt świetlnych śladów w ciągu godziny.

Zobaczcie, jak niesamowicie wyglądało to zjawisko w ostatnich dniach listopada 2022 roku. Leonidy ukazały się na tle gwiazdozbioru Oriona. Zdjęcie wykonano na chińskiej wyspie Hainan, tuż nad brzegiem morza.

Podczas bezchmurnych i bezśnieżnych nocy mieliśmy okazję obserwować to zjawisko przez niemal cały miesiąc. Meteory ukazywały się z największą intensywnością w połowie listopada. Przed nami jeszcze jeden kosmiczny spektakl, który może dostarczyć ogromnych wrażeń. Mowa o Geminidach pochodzących od potencjalnie niebezpiecznej planetoidy Phaethon.

Geminidy w 2022 roku. Wkrótce na niebie ukaże się niezwykłe zjawisko

Geminidy są związane z planetoidą, która - ku wielkiemu zaskoczeniu naukowców - zaczęła się niedawno zachowywać jak kometa. Ponieważ znajduje się ona bardzo blisko Słońca, wykształciła własny warkocz pod wpływem temperatury. Za każdym razem, kiedy zbliża się do Ziemi podczas swojej wędrówki po orbicie, cząsteczki jej komy spadają w kierunku naszej planety.

W tym roku pierwsze Geminidy ukażą się w dniach 4-17 grudnia, a maksimum roju wpadnie w nocy z 13 na 14 grudnia. Astronomowie zapowiadają, że zjawisko będzie intensywne - zobaczymy nawet 150 meteorów w ciągu godziny. 

Zamierzacie ich wypatrywać?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?