Zamknij

Kosmiczny pocałunek zmienił się nie do poznania. Nowe zdjęcie pięknego zjawiska

24.11.2022 13:55

Ta mgławica wygląda jak dwoje całujących się ludzi. W 2020 roku internauci zdecydowali, że jej fotografia jest najpiękniejszym zdjęciem wykonanym przez teleskop NASA. Agencja kosmiczna podzieliła się właśnie jej nowym ujęciem. Co ciekawe, wygląda na nim zupełnie inaczej niż zwykle.

Mgławica Motyl
fot. Shutterstock

Mgławica Motyl, czyli NGC 6302, to piękne zjawisko w kosmosie. Niektórzy uważają, że jest też odrobinę przerażające. Choć wywołuje miłe skojarzenia, jego pochodzenie może nas wystraszyć. Zmiany wyglądu obiektu też wydają się zastanawiające.

Zobacz także: To była pierwsza różowa zorza polarna od lat. Widok zapiera dech w piersiach

Kosmiczny pocałunek zmienił się nie do poznania. Nowe zdjęcie pięknego zjawiska

Mgławica Motyl znajduje się na tle gwiazdozbioru Skorpiona, w odległości 4 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Jest pokryta bardzo gęstym pyłem, przez co naukowcy wciąż wiedzą o niej bardzo niewiele. Obłok gazu i pyłu międzygwiezdnego daje się jednak obserwować przez ultrafiolet, dzięki czemu mógł go uchwycić teleskop NASA. Widok jest zachwycający - mgławica do złudzenia przypomina bowiem całującą się parę.

Naukowcy twierdzą, że najprawdopodobniej jest to pocałunek śmierci - skrywa mroczną tajemnicę. Jak wyjaśniła agencja kosmiczna, NGC 6302 to obraz eksplozji.

Nie dajcie się zwieść tym zgrabnym skrzydłom. Prawda dotycząca tego kosmicznego obrazu jest o wiele bardziej brutalna. Mgławica Motyl, która posiada skrzydła o rozpiętości sięgającej 3 lat świetlnych, to gwałtowny wyrzut gazu umierającej gwiazdy znajdującej się w centrum - podaje NASA.

Ci, którzy dopatrzyli się w tym obrazie pary kochanków, mogą poczuć się zawiedzeni. Jeśli bowiem NGC 6302 ma w naszej wyobraźni przedstawiać całujących się ludzi, jedno jest pewne - to ich miłosne pożegnanie. Mgławica stopniowo gaśnie. Strumienie intensywnego promieniowania ultrafioletowego powodują, że odrzucony materiał gwiazdowy wciąż żarzy się jasnym światłem. Jednak za pewien czas mgławica zniknie i zostanie po niej tylko niewielka gwiazda zwana białym karłem. 

Mgławica Motyl na nowym zdjęciu od NASA

Agencja NASA pokazała właśnie nowe ujęcie NGC 6302, na którym wyeksponowano proces starzenia się obiektu. Ma przez to zupełnie inną kolorystykę - światło jest emitowane przez tlen (pokazany jako kolor niebieski), wodór (zielony) i azot (czerwony). Ten tęczowy obraz pokazuje, że obiekt coraz bardziej się nagrzewa. W tej chwili jego temperatura wynosi około 200 000 stopni Celsjusza. Według szacunków badaczy za kilkadziesiąt tysięcy lat nie będzie już widoczny.

Pozostaje się cieszyć, że ludzkość ma okazję mu się przyjrzeć. Zakochani wciąż mogą sobie wysyłać jego zdjęcie w zestawie z obrazem Mgławicy Serce. Aż trudno uwierzyć, że nad nami tworzą się tak spektakularne widowiska.

Podoba wam się NGC 6302?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?