Zamknij

Gwiazda może wybuchnąć obok Ziemi. Konsekwencje przerażają

22.11.2022 11:27

Co by się stało, gdyby niedaleko Ziemi wybuchła supernowa? Choć z pozoru wydaje się to niemożliwe, w rzeczywistości nie jest wcale wykluczone. Jak podaje komputerswiat.pl, istnieją gwiazdy, które mogłyby nam zagrozić.

Kosmos
fot. Shutterstock

Doniesienia na temat eksplozji masywnych gwiazd dotyczą najczęściej obiektów znajdujących się w tak odległej części kosmosu, że trudno nawet sobie wyobrazić podobne zdarzenie w pobliżu naszej planety. Nie oznacza to jednak, że do takiego wybuchu nigdy nie dojdzie. Bartosz Witoszka, znawca astronomii, wyjaśnił tę fascynującą kwestię - wybuch supernowej niedaleko naszego globu nie jest wcale czymś niemożliwym.

Zobacz także: To była pierwsza różowa zorza polarna od lat. Widok zapiera dech w piersiach

Gwiazda może wybuchnąć obok Ziemi. Konsekwencje przerażają

Supernowa to wybuch, który kończy życie potężnej gwiazdy. Obiekty o wiele większe od naszego Słońca starzeją się, po pewnym czasie tracą swoje "paliwo", a potem zapadają się pod własnym ciężarem. Pozostawiają po sobie na niebie jasne obiekty powstałe w wyniku eksplozji. Te świetlne rozbłyski stanowią przepiękne widowisko, jednak w rzeczywistości są groźne. Ich promieniowanie jest tak szkodliwe, że mogłoby nawet zakończyć życie na Ziemi. Wcześniej doprowadziłoby do powstania mutacji genetycznych i chorób u wielu gatunków.

Aby można było mówić o zagrożeniu płynącym ze strony gwiazdy, musiałaby się ona znajdować w odległości od 30 do tysiąca lat świetlnych. Jest kilka obiektów, które spełniają te zabójcze kryteria. W odległości około 860 lat świetlnych od nas znajduje się Rigel - gwiazda posiadająca 18 mas Słońca, będąca najjaśniejszym obiektem w słynnym gwiazdozbiorze Oriona. Aktualnie nie stwarza dla nas zagrożenia, ale z czasem może się to zmienić. My jednak tego już nie doczekamy.

Eksplozja supernowej w pobliżu Ziemi - zagrożenie ze strony gwiazd

Kilka razy w historii udało się zobaczyć wybuch supernowej na nocnym niebie. Eksplozja była tak jasna, że można było ją dostrzec z bardzo dużej odległości jako jasną kropkę. Ludzie myśleli wówczas, że obserwują narodziny nowej gwiazdy, choć w rzeczywistości patrzyli na śmierć ciała niebieskiego. Na ten moment naukowcy nie przewidują takiego zagrożenia w pobliżu Ziemi, jednak warto mieć świadomość tego, że prawdopodobnie wcześniej już wystąpiło.

Istnieje teoria, że to właśnie wybuch supernowej może odpowiadać za dzisiejszy kształt Układu Słonecznego. Eksplozja, która miała miejsce w pobliżu około 4,6 mld lat temu, poruszyła chmury gazu i pyłu kosmicznego, co doprowadziło do uformowania planet. Na Ziemi znajduje się ponadto szczególny izotop żelaza, który według naukowców powstał podczas eksplozji masywnej gwiazdy. Znaleziono go w skałach zalegających na dnie Oceanu Spokojnego. Badania, jakie przeprowadzono, doprowadziły do wniosku, że ciężkie promieniowanie wywołało wtedy wymieranie dużych organizmów. Miało to miejsce w okresie pomiędzy pliocenem a plejstocenem.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?