Dziś w nocy na niebie ukaże się niezwykłe zjawisko. "Meteory latają jak szalone"

15.12.2022 08:38

Grudniowe noce spadających gwiazd od dawna są uważane za wyjątkowe. Właśnie teraz możemy wypatrzeć na niebie spektakularne widoki. Znawcy kosmosu donoszą jednak, że w 2022 roku Geminidy stały się jeszcze bardziej aktywne niż zazwyczaj. Warto więc spoglądać w niebo po zapadnięciu zmroku.

NASA Astronomy Picture Of The Day (APOD)
fot. Facebook

Pasjonaci obserwacji nocnego nieba na całym świecie twierdzą, że Geminidy ukazują się na niebie z ogromną częstotliwością. Jeśli więc lubicie noce spadających gwiazd, nie powinniście przegapić tego zjawiska. Świetlne smugi potrafią teraz rozjaśniać niebo co kilka sekund.

Zobacz także: Co by się stało, gdyby w Warszawę uderzyła planetoida? Przerażająca symulacja

Geminidy w grudniu 2022 roku

Geminidy to zjawisko wyróżniające się na tle pozostałych rojów meteorów. Warto wiedzieć, że każda noc spadających gwiazd to w rzeczywistości kosmiczne spotkanie z innym ciałem niebieskim. Najczęściej jest to kometa, która krąży cyklicznie wokół Słońca. Kiedy się do niego zbliża, pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna tracić drobinki swojego kształtu. Atmosfera Ziemi chroni nas przed podobnymi zjawiskami - ilekroć taki obiekt spada na powierzchnię planety, ulega spaleniu tuż nad nią. Widzimy wtedy na niebie spektakl, który ludzkość uznawała kiedyś za spadanie gwiazd.

W przypadku grudniowego roju meteorów sytuacja jest jednak inna. Naukowcy zdążyli ustalić, że wcale nie tworzy go kometa. Geminidy pochodzą od planetoidy Phaethon, która krąży wokół Słońca po eliptycznej orbicie. Obiekt regularnie zbliża się do gwiazdy na odległość mniejszą niż Merkury, przez co wykształcił... świetlisty warkocz. Zachowuje się jednak zupełnie inaczej niż kometa i zupełnie wymyka się naukowcom spod kontroli. Niedawno stwierdzono, że zaczął wirować wokół własnej osi, a na dodatek cały czas przyspiesza.

Dziś w nocy na niebie ukaże się niezwykłe zjawisko. "Meteory latają jak szalone"

Maksimum roju Geminidów, które wypadło w nocy z 13 na 14 grudnia, było wyjątkowo obfite. Zjawisko okazało się o wiele intensywniejsze, niż się tego spodziewano. Napisał o tym autor bloga "Z głową w gwiazdach", Karol Wójcicki. Jego zdaniem wciąż warto spoglądać w niebo i wypatrywać pięknych widoków.

Tegoroczne maksimum Geminidów jest dużo bardziej aktywne niż zwykle. Na transmisji meteory latają jak szalone, co kilka sekund. Gdy tylko zapadnie zmrok, koniecznie idźcie na obserwacje. Geminidy to zwykle widowisko pierwsza klasa, ale dziś podobno przesadziło! - stwierdził Wójcicki.

Zamierzacie ich wypatrywać?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?