Zamknij

Co by się stało, gdyby w Warszawę uderzyła planetoida? Przerażająca symulacja

08.12.2022 13:44

Portal spidersweb.pl dotarł do symulacji Asteroid Launcher, która pozwala wyobrazić sobie skutki uderzenia planetoidy w wybrane miasto. Sprawdziłam, co stałoby się z Warszawą, gdyby uderzyła w nią 350-metrowa skała.

Asteroid Launcher
fot. neal.fun/asteroid-launcher

Regularnie pojawiające się doniesienia astronomów na temat przemierzających kosmos planetoid, które NASA klasyfikuje jako potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi, skłaniają do refleksji. Niejedna osoba zastanawiała się zapewne, o jakim zagrożeniu mowa. Co by się stało, gdyby taki potężny kamień spadł na naszą planetę, a na dodatek uderzył w polskie miasto? Teraz możemy się przekonać.

Zobacz także: Naukowcy chcą zasłonić Słońce. A ludzkość za to zapłaci

Co by się stało, gdyby w Warszawę uderzyła planetoida? Przerażająca symulacja

Obiekty zbliżające się do Ziemi, które mogłyby stanowić dla nas zagrożenie, miewają najczęściej około 350 metrów średnicy. Niełatwo nam sobie wyobrazić, jakie skutki mogłaby wywołać planetoida tych rozmiarów. Ta, która zabiła dinozaury, miała aż 10 km - czy więc kilkaset metrów to wystarczająco, by wywołać katastrofę?

Neal Agarwal stworzył stronę internetową opartą na skomplikowanym kodowaniu, które pozwala sprawdzić, jakie byłyby konsekwencje takiego zderzenia - neal.fun/asteroid-launcher. Asteroid Launcher umożliwia wybranie planetoidy jakichkolwiek rozmiarów, o konkretnym składzie chemicznym, i skierowanie jej w stronę konkretnego miasta pod odpowiednim kątem.

Zobaczmy, co stałoby się z Warszawą i jej mieszkańcami, jeśli na stolicę spadłaby 350-metrowa kamienna planetoida lecąca z prędkością kilkunastu kilometrów na sekundę.

350-metrowa planetoida uderzyła w Warszawę. Oto konsekwencje

Po spadku planetoidy powstałby krater wielkości 5,4 km, w którym w momencie uderzenia zmarłoby 121 426 osób. Kula ognia o średnicy 8,1 km zabiłaby 974 827 osób, a kolejne setki tysięcy doznałyby poważnych obrażeń. Ubrania wszystkich ludzi znajdujących się w promieniu 30 km od uderzenia planetoidy zapaliłyby się od razu. Pożary sięgałyby jeszcze dalej - na odległość 60 km.

Fala szokowa doprowadziłaby do śmierci kolejnych 678 399 osób. 464 607 osób zabiłoby uderzenie silnego wiatru, trzęsienie ziemi lub tornado. Ktokolwiek by przetrwał, miałby poważnie uszkodzone płuca i słuch.

Pozostaje liczyć na to, że misje ochrony Ziemi prowadzone przez NASA pomogą nam się przed tym ustrzec.

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?