Zamknij

Ziemia straci kiedyś swoją atmosferę. Ten proces już się rozpoczął

04.01.2022 12:51

Nasza planeta się kurczy. Jak podaje focus.pl, pewnego dnia zupełnie straci atmosferę. Dr Guillaume Gronoff, ekspert współpracujący z NASA, podał szacowaną datę.

Ziemia
fot. Shutterstock

Ziemia z roku na rok staje się coraz mniejsza. Ubywa jej tlenu, wodoru i helu. Z jakiego powodu traci atmosferę? Jak wyjaśnia Katarzyna Grzelak z portalu focus.pl, jest to efekt pewnej kosmicznej wymiany.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Ziemia zaczęła się kurczyć

Ziemi ubywa ponad 66 tys. ton gazów w ciągu roku. Jej masa cały czas się zmienia. Odrobinę zyskuje dzięki spadającym meteorom, ale bardzo dużo traci, bo "ucieka" z niej powietrze. Proces zwany "ucieczką atmosfery" można porównać do bardzo intensywnego parowania.

Kiedy do naszej planety dociera silna energia słoneczna, atomy tlenu, wodoru i helu pochłaniają jej tak wiele, że mogą się uwolnić i powędrować w przestrzeń kosmiczną. Nie zatrzyma jej pole magnetyczne wokół Ziemi. Wybierają się w kosmos, by połączyć się następnie z innymi ciałami niebieskimi, które je przyciągają.

Jest to zjawisko oparte na wymianie. Z Układu Słonecznego na Ziemię dociera kosmiczny pył, który dawniej pozwolił jej uformować dysk planetarny, a dziś pomaga w utrzymaniu stałej masy i grawitacji. Jednak w zamian pobiera z naszej atmosfery gazy biorące później udział w procesach zachodzących w przestrzeni kosmicznej. Według NASA przyjdzie czas, w którym naszej planecie zabraknie już powietrza do oddania. Wiemy, kiedy to się stanie.

Nasza planeta straci kiedyś swoją atmosferę

Kiedy dokładnie Ziemia przestanie posiadać atmosferę? Nie będziemy w stanie sprawdzić tej hipotezy, bo ludzkość ulegnie zagładzie o wiele wcześniej, więc możemy to sobie jedynie wyobrazić - za 15,5 bln lat nasza planeta straci swoją gazową powłokę. Stałoby się to o wiele wcześniej, bo w ciągu 5 mld lat, jednak procesy zachodzące na jej powierzchni - takie jak erupcje wulkanów czy parowanie wody - pozwalają uzupełniać braki gazów. To spowalnia proces, ale z całą pewnością go nie zatrzyma.

Co o tym myślicie?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?