Zamknij

Ze środka Ziemi coś wycieka. To może być bardzo cenny pierwiastek

06.04.2022 09:35

Badacze poszukują tego pierwiastka na Księżycu - a tymczasem w środku naszej planety występuje od 10 megaton do nawet 1 gigatony helu-3. Ruch płyt tektonicznych sprawia, że powoli stamtąd wycieka.

Kosmos
fot. Shutterstock

Naukowcy ogłosili na łamach pisma "Geochemistry, Geophysics, Geosystems", że w jądrze Ziemi skrywają się ogromne pokłady pierwotnego helu. Teoria na temat tego, skąd się tam wziął, jest naprawdę fascynująca. Staje się ona jeszcze ciekawsza, jeśli wziąć pod uwagę, że na powierzchni planety helu właściwie brakuje.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Ze środka Ziemi coś wycieka. To może być bardzo cenny pierwiastek

Peter Olson i Zachary Sharp z Uniwersytetu w Nowym Meksyku badali w ostatnich latach występowanie helu na Ziemi. Jest on obecny w dwóch formach nazwanych hel-4 i hel-3. Na powierzchni globu występuje głównie ten pierwszy, a o drugim mówi się niezwykle rzadko.

Skąd więc te badania? Poszukiwania helu i tworzenie modelów jego występowania są związane ze sprawdzaniem możliwości przeprowadzenia zmian w pozyskiwaniu energii na Ziemi. Hel-3 jest cennym ekologicznym paliwem, którego wydajność jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku innych źródeł. Jak ocenił Mateusz Borkowicz, ekspert z Centrum Nauki Kopernik, dzięki zdobyciu tego pierwiastka ludzkość mogłaby stworzyć czyste i bezpieczne paliwo służące do produkcji energii elektrycznej.

Dotychczas uważano, że hel-3 występuje na Ziemi w szczątkowych ilościach. Jak się jednak okazuje, to nie do końca prawda. Znajduje się w jądrze planety, na dodatek w pierwotnej formie.

Pochodzenie helu w jądrze Ziemi

Badacze ogłosili, że hel-3 wyciekający z jądra naszej planety za sprawą grzbietów wulkanicznych jest tak stary jak sam Wielki Wybuch. Co więcej, wiele miliardów lat temu znajdował się także w płaszczu Ziemi. Jednak po zderzeniu z obiektem, który doprowadził do powstania Księżyca, występuje jedynie w sercu naszego globu.

Jest coś, co fascynuje naukowców - atmosfera naszego naturalnego satelity składa się w głównej mierze z helu-3. Może on pochodzić z rozkładu cięższych pierwiastków lub od Słońca. Gdyby udało się opracować technologię umożliwiającą jego wydobycie, ludzkość mogłaby doprowadzić do rewolucji w energetyce. Paliwo pozyskiwane z helu-3 nie zawiera w sobie bowiem dwutlenku węgla ani radioaktywnych odpadów.

Co o tym myślicie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?