Zamknij

W Układzie Słonecznym znajdowała się jeszcze jedna planeta, ale... uciekła. To mogła być druga Ziemia

04.10.2022 12:13

Zbadano najbardziej zagadkową część Układu Słonecznego - Pas Kuipera. Wnioski mogą szokować. Wszystko wskazuje na to, że była tam kiedyś planeta podobna do Ziemi.

Kosmos
fot. Shutterstock

Pas Kuipera to zagadkowa przestrzeń, o której do dziś nie wiemy zbyt wiele. To część naszego Układu Słonecznego, znajdująca się za orbitą Neptuna. Naukowcy od niedawna twierdzą, że jedynym wyjaśnieniem dla występujących tam tajemnic jest to, że kiedyś znajdowała się tam dodatkowa planeta.

Zobacz także: Naukowcy podali cztery hipotezy na temat końca Wszechświata. Są przerażające

Zbadano najbardziej zagadkową część Układu Słonecznego. Wnioski mogą szokować

Trudno powiedzieć, czy nasz Układ Słoneczny od chwili ustalenia się jego obecnej formy wyglądał cały czas tak samo. Wiemy, że szykują się w nim ogromne zmiany - badacze już teraz przewidują, kiedy i w jaki sposób się rozpadnie. Mamy świadomość tego, że planety nagrzewały się i ochładzały, a także ulegały przekształceniom czy kolizjom z innymi obiektami. Nie tylko Ziemia miała szansę, by wykształciło się na niej życie.

Czy jednak w znanym nam systemie planetarnym występował jeszcze jeden obiekt, który z nieznanych powodów opuścił przestrzeń? A może było ich jeszcze więcej? Może to wcale nie Pluton jest planetą, którą "wyrzucono" z Układu Słonecznego? Najnowsze doniesienia ze świata nauki właśnie na to wskazują - po zbadaniu Pasa Kuipera badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i Cornell postawili tezę, że musiała się tam znajdować planeta, o której dotąd nie wiedzieliśmy.

To mogła być druga Ziemia. W Układzie Słonecznym znajdowała się jeszcze jedna planeta

Pas Kuipera to niezbyt dobrze zbadany pas planetoid o dziwacznych orbitach. Obiekty, które znajdowały się dotychczas w wewnętrznej części naszego Układu, przesunęły się do zewnętrznej i tam krążą.

Jak podaje spidersweb.pl, istnieje możliwość, że część z nich wywędrowała tam wtedy, gdy przez nasz system planetarny migrowały gazowe olbrzymy. Nie wszystkie jednak mogły się tam z tego powodu znaleźć. Występowanie wielu dałoby się wyjaśnić tylko poprzez założenie, że dawniej na obrzeżach Układu Słonecznego krążyła planeta skalista podobna do Ziemi. Mogła ona wytworzyć takie oddziaływanie grawitacyjne, które wyjaśnia procesy prowadzące do powstania Pasa Kuipera. Przemieszczała się bowiem przez nasz system planetarny i wchodziła w interakcje z pozostałymi obiektami. Część "wypadła" do Pasa Kuipera i znajduje się tam do dziś.

Co natomiast stało się z drugą Ziemią? Najprawdopodobniej... uciekła z naszego Układu Słonecznego.

Wszystko wskazuje na to, że planeta z czasem oddaliła się od Słońca na tyle, że wyrwała się spod wpływu jego grawitacji i odpłynęła w przestrzeń międzygwiezdną, stając się jedną z milionów tzw. planet swobodnych, które przemierzają przestrzeń międzygwiezdną bez własnej gwiazdy - wyjaśnia znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki.

Umiecie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?