Zamknij

Zaskakujący efekt misji Apollo. Na Ziemi rosną drzewa księżycowe

09.02.2021 09:40

Czy wiecie, że agencja NASA wysłała kiedyś w kosmos nasiona? Dziś zdradza dokładną lokalizację drzew, które z nich wyrosły.

Księżyc i Ziemia
fot. Shutterstock

Drzewa księżycowe swoją nazwę zawdzięczają misji kosmicznej z 1971 roku. Właśnie obchodzimy jej 50. rocznicę. Agencja NASA wspomina astronautów, którzy wzięli w niej udział i pokazuje, gdzie na Ziemi znajdują się drzewa wyrosłe z nasion pochodzących z Księżyca.

Zobacz także: Oto jedna z najpiękniejszych mgławic w kosmosie. Przypomina kwiat róży

Drzewa księżycowe - efekt misji Apollo 14

W ramach misji Apollo 14 po raz trzeci w historii wylądowano na Księżycu. Dokonali tego Alan Shepard i Edgar Mitchell, którzy jako pierwsi znaleźli się na wyżynach naturalnego satelity Ziemi. Mało kto wiedział, co zrobił wtedy pewien kosmiczny ogrodnik - astronauta Stuart Roosa krążył wokół Księżyca przebywając w module dowodzenia razem z 400 nasionami różnych gatunków drzew. Jak podaje Focus.pl, była to część eksperymentu mającego umożliwić zbadanie, czy pobyt nasion w kosmosie wpłynie na właściwości sadzonek, gdy te znajdą się już na Ziemi.

Stuart Roosa zabrał ze sobą w międzygwiezdną podróż m.in. jodły, sekwoje i sosny. Przez kolejne lata wysadzano je w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, by uczcić jego pamięć. Astronauta i pułkownik United States Air Force sprawił, że na naszej planecie mogą rosnąć księżycowe drzewa - jego misję uznawano więc za wyjątkową.

Część nasion pozostawała przez pewien czas pod opieką US Forest Service. Wykiełkowały dopiero po wielu latach badań. Na Ziemi znajdują się więc zarówno młode drzewa, jak i spore okazy.

Badacze i pracownicy uniwersytetów od dłuższego czasu usiłowali ustalić dokładną lokalizację wszystkich drzew księżycowych. Udało się to dopiero w tym roku. Dr Michele Tobias z University of California Davis stworzył właśnie szczegółową mapę z ich lokalizacjami. Pracował nad nią przez 5 lat.

Gdzie możemy poszukiwać pamiątek po kosmicznej wyprawie Roosy? Wiele z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych - w pobliżu Białego Domu, placówek naukowych i siedzib organizacji opiekujących się lasami. Jednak możemy spotkać je także w innych zakątkach świata. Są w Brazylii, Japonii i Szwajcarii. Niestety żadne z nich nie rośnie w Polsce.

Zobacz także: Polak dostał wyróżnienie od NASA. Zrobił piękne zdjęcie Drogi Mlecznej nad Podlasiem

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?