Oceń
System planetarny, do którego należy Ziemia, znajduje się w bardzo dziwnym miejscu. Zostało nazwane przez naukowców Bąblem Lokalnym. Jak podaje spidersweb.pl, dostarcza nam ono niezwykłych informacji o kosmosie.
Zobacz także: "Słońce się wściekło". Na powierzchni gwiazdy występują coraz silniejsze wybuchy
Zaskakujące odkrycie naukowców. Ziemia znajduje się... w bańce
Wielu z nas wyobraża sobie przestrzeń kosmiczną jako rozległą pustkę. Ci, którzy żyją w przekonaniu, że w bezpośrednim otoczeniu naszej planety zbyt wiele nie ma, mają rację. Według ustaleń badaczy Ziemia jest bowiem częścią ogromnej bańki o średnicy tysiąca lat świetlnych. Nie będzie więc żadnej przesady w stwierdzeniu, że mieszkamy w ogromnym "bąblu".
Ta pusta w środku przestrzeń powstała prawdopodobnie na skutek wybuchu gwiazdy, do którego doszło na długo przed tym, zanim uformował się nasz Układ Słoneczny. Cały system planetarny wraz z Ziemią wleciał do bańki kilka milionów lat temu. Badacze wnioskują, że takich "bąbli" musi być w kosmosie o wiele więcej.
Eksplozje supernowych podziurawiły naszą galaktykę jak ser szwajcarski i wszędzie wokół znajdują się liczne pustki tego typu - napisał znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki w serwisie spidersweb.pl.
Bąbel Lokalny - miejsce narodzin nowych gwiazd
Jak pokazuje najnowsza animacja, na granicach tych baniek tworzą się obszary gwiazdotwórcze. Eksplozje ciał niebieskich przenoszą pył i gaz na zewnątrz, co prowadzi do powstawania lokalnych zagęszczeń gazu, a także procesów grawitacyjnych.
Te nowe gwiazdy na powierzchni Bąbla Lokalnego oddalają się od nas coraz bardziej. Pustka bowiem powoli się rozszerza. Robi to z prędkością 6 kilometrów na sekundę. Umiecie to sobie wyobrazić?
Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz
Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?
Oceń artykuł