Zamknij

Zaćmienie Słońca na końcu świata. Obłędne zdjęcie od NASA

06.12.2021 09:34

Zaćmienie Słońca 4 grudnia 2021 roku było pierwszym takim wydarzeniem astronomicznym od wielu miesięcy. Pasjonaci nieba mieli nadzieję uchwycić je na pięknych zdjęciach. Zjawisko dało się jednak obserwować w niewielu miejscach na Ziemi. Agencja NASA podzieliła się fotografią wykonaną z pokładu samolotu.

Kosmos
fot. Shutterstock

Najlepszym sposobem na obserwowanie grudniowego zaćmienia Słońca było wypatrywanie go przez okno samolotu. Mało kto byłby w stanie wytrzymać w warunkach panujących na Antarktydzie. Właśnie stamtąd można było zobaczyć całkowite zaćmienie. Tarcza Księżyca w całości przykryła Słońce w okolicach Wyspy Brocknera. Zarejestrował to Petr Horálek, astrofotograf z Instytutu Fizyki w Opavie.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Zaćmienie Słońca na końcu świata

Całkowite zaćmienie Słońca 4 grudnia 2021 roku w swojej fazie centralnej wystąpiło o godzinie 7:33 na kontynencie Antarktydy. Było częściowo widoczne także na południowym Atlantyku i południowym Oceanie Indyjskim. Odpowiednie warunki do obserwacji tego zjawiska panowały jednak nad Oceanem Antarktycznym, zwanym inaczej Południowym Oceanem Lodowatym.

Jak sama jego nazwa wskazuje, nie jest to miejsce, w którym można się wybrać w rejs z malowniczymi widokami. Nikt nie podziwiał zaćmienia w takich warunkach. Ocean rozciągający się od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika jest nie tylko bardzo zimny, lecz także niebezpieczny. W niektórych jego miejscach występują najsilniejsze wiatry na Ziemi. Przez wzgląd na dużą różnicę temperatur między wodą a lądem występują tam też cykloniczne sztormy.

Pracownicy obserwatorium astronomicznego z Instytutu Fizyki w Opavie wybrali się więc w podróż samolotami, by móc oglądać zaćmienie. Powstało przy tej okazji niezwykłe zdjęcie.

Zaćmienie Słońca 4 grudnia 2021 na niezwykłej fotografii

Astrofotograf Petr Horálek wykonał spektakularne zdjęcie zjawiska. Widać na nim nie tylko zaćmienie Słońca, z ciemną tarczą Księżyca widoczną w centrum, lecz także jeden z samolotów lecących w stronę tego fascynującego widoku. Chcielibyście być na pokładzie?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?