Zamknij

W październiku czeka nas mroczne i nieprzewidywalne zjawisko. Może wpłynąć na nasze samopoczucie

12.10.2022 09:39

Kiedy możemy obserwować zaćmienie Słońca w październiku i jak się do tego przygotować? Oto garść wskazówek.

Zaćmienie Słońca 25 października 2022 roku
fot. Shutterstock

Zaćmienie Słońca to jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie pokazuje nam natura. Może ono jednak sprawić, że zupełnie stracimy dobry nastrój. Wywiera bowiem silny wpływ na naszą psychikę.

Zobacz także: Naukowcy podali cztery hipotezy na temat końca Wszechświata. Są przerażające

Zaćmienie Słońca 25 października 2022 roku - najmroczniejsze zjawisko tej jesieni

25 października 2022 roku na niebie ukaże się częściowe zaćmienie Słońca. Kosmiczny spektakl rozpocznie się o godzinie 11:13, a zakończy około 13:32. Największą fazę zjawiska będą mieli szansę zobaczyć mieszkańcy północno-wschodniej części Polski - tam tarcza słoneczna będzie zasłonięta aż w 46%. W stolicy kraju faza maksymalna wyniesie 41%.

Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, będziemy mogli zobaczyć wspaniałe widowisko. Powinniśmy jednak pamiętać, że zaćmienie Słońca jest niebezpieczne dla naszych oczu.

Absolutnie nie wolno patrzeć w jego kierunku przez jakikolwiek sprzęt optyczny - grozi to natychmiastową utratą wzroku! Chcąc śledzić zjawisko gołym okiem, postarajmy się o specjalne okulary wykonane z folii mylarowej, dostępne w każdym sklepie ze sprzętem astronomicznym. Są niedrogie, a dają nam gwarancję bezpiecznych obserwacji. Podobny efekt daje użycie szkła spawalniczego - podaje urania.edu.pl.

Zjawisko będzie emitowane na żywo przez NASA, a także wielu pasjonatów astronomii. Możemy więc je podziwiać bez wychodzenia z domu. Warto to zrobić, bowiem przyjdzie nam długo czekać na kolejne częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Mrok przesłoni znów tarczę gwiazdy dopiero w 2025 roku.

Zaćmienie Słońca - wpływ na samopoczucie

Zaćmienie Słońca to zjawisko, któremu już w czasach starożytnych przypisywano wiele tajemniczych znaczeń. Niektórzy uważali, że kryje w sobie ono mistyczną wiedzę. Według wierzeń ludowych miało zwiastować nadejście wojny, zarazy lub głodu. Zarówno kapłani, jak i władcy, wykorzystywali zaćmienie w celach politycznych. I chociaż dzisiaj stan powszechnej wiedzy uniemożliwia wywołanie paniki w społeczeństwie, wciąż odczuwamy na sobie wpływ zaćmienia. Dlaczego tak jest?

Ludzki organizm reaguje emocjami na zmieniające się światło. Kiedy więc naturalny rytm dnia i nocy ulega zaburzeniu, odczuwamy silny niepokój. Gdy tarcza słoneczna jest zasłonięta, wyczuwamy to podświadomie, nawet jeśli wcale tego nie widzimy. Podobnie dzieje się w przypadku pełni - nie musimy zdawać sobie sprawy z występowania tej fazy Księżyca, by wystąpiły u nas problemy z zasypianiem.

Psycholożka Agata Stawarz opisuje zaćmienie Słońca jako zjawisko, które wywołuje w nas potrzebę zmiany. Zaczynamy intuicyjnie wyczuwać, z czym powinniśmy się już pożegnać, i szukamy dla siebie nowych rozwiązań. Nie jest to jednak łatwe doświadczenie.

Siły rozumu schodzą wtedy na dalszy plan. Zmiana oznacza, że z czymś trzeba się rozstać - z postawą, relacją, sytuacją. W czasie zaćmienia nasza energia życiowa może ulec osłabieniu. Możemy nie wiedzieć, do czego dążymy. Górę wezmą lęki i stłumione emocje - wyjaśnia trenerka rozwoju osobistego.

25 października 2022 roku, a także w okresie przedzaćmieniowym, czyli na kilka dni przed wystąpieniem tego zjawiska, powinniśmy unikać stresu, mocnej kawy i herbaty, a także używek. W rozładowaniu napięcia emocjonalnego pomogą nam spacery na świeżym powietrzu, medytacja lub ćwiczenia jogi. Warto też położyć się spać o godzinę wcześniej, by jak najlepiej wypocząć.

Zobaczcie, jak wyglądało zaćmienie Słońca w ubiegłym roku. Czekacie na to zjawisko?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?