Zamknij

Wystawiono na aukcję kurtkę, która była na Księżycu. Kosztuje krocie

21.07.2022 12:13

To może być najdroższa kurtka w historii. Mimo to jest niemal pewne, że chętnych do jej zakupu nie będzie brakowało.

Księżyc
fot. Shutterstock

Buzz Aldrin był jednym z pierwszych ludzi, którzy dotarli na Księżyc. Dziś astronauta kończy 92 lata. Za kilka dni na aukcję trafią jego osobiste pamiątki z legendarnej misji Apollo 11. Pośród nich będzie kurtka, jaką Aldrin miał na sobie podczas wyprawy.

Zobacz także: Na niebie w Sardynii ukazało się niezwykłe zjawisko. NASA pokazuje piękne ujęcie

Wystawiono na aukcję kurtkę, która była na Księżycu. Kosztuje krocie

Jak podaje forbes.com, 26 lipca 2022 roku podczas aukcji w Sotheby's pojawi się szansa, by złożyć najwyższą ofertę i tym samym zakupić kurtkę będącą częścią księżycowego kombinezonu z misji Apollo 11. Nosił ją sam Buzz Aldrin, który jako pierwszy, razem z Neilem Armstrongiem, postawił stopę na powierzchni satelity.

Dziś jest nazywana "Księżycową kurtką", a jej sprzedaż będzie historycznym wydarzeniem. Pozostałe fragmenty odzieży pozostają własnością muzeów. Tylko kurtka Aldrina należy wciąż do jego prywatnego zbioru. Jej wartość jest oszacowana na 2 miliony dolarów.

Z pewnością nie jest to zwyczajne ubranie - to niemal niezniszczalna kurtka. Wykonano ją z materiału, który nie może się zapalić, a stopniałby dopiero w temperaturze ponad 650 stopni Celsjusza.

Na aukcję trafią przedmioty z misji Apollo 11

Poza "Księżycową kurtką" na aukcji w Sotheby's będzie można zakupić inne artefakty. Zostanie tam wystawiony m.in. zepsuty wyłącznik silnika lądownika księżycowego, przez który Armstrong i Aldrin znaleźli się w sytuacji zagrożenia życia, a także pisak, którym jeden z astronautów zapalił silnik - co uratowało obu mężczyzn.

W przekonaniu Aldrina nadszedł czas, by przekazać te przedmioty komuś innemu.

Dla mnie na zawsze pozostaną pamiątkami po życiu, które poświęciłem nauce i eksploracji. Po długim zastanowieniu postanowiłem jednak przekazać je światu - powiedział astronauta.

Chcielibyście móc założyć jego kurtkę?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?