Zamknij

Wszechświat przypomina układ nerwowy człowieka. Ta symulacja podbija sieć

Magdalena Pawłowska
29.03.2022 11:34

Jak wyglądał Wszechświat wkrótce po Wielkim Wybuchu? Astrofizycy stworzyli symulację, na której możemy zobaczyć, jak powstawał. Wystąpiło wtedy fascynujące zjawisko, które przywodzi na myśl wnętrze ludzkiego ciała.

Kosmos
fot. Shutterstock

Symulacja grupy Thesan pozwala sobie wyobrazić, jak wyglądała przestrzeń kosmiczna na samym początku istnienia (w takiej formie, jaką jesteśmy w stanie sobie wyobrazić). Co wydarzyło się po tym, gdy zaczęła się najwcześniejsza znana nam faza ewolucji Wszechświata?

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Wszechświat przypomina układ nerwowy człowieka

Przez pierwszy miliard lat istnienia Wszechświata, a więc tuż po tym, kiedy miał miejsce Wielki Wybuch, zachodziły w tej przestrzeni skomplikowane relacje między promieniowaniem i grawitacją w otoczeniu gazów.

Jak podaje chip.pl, dzięki modelom teoretycznym i przy wykorzystaniu fizycznych równań udało się do pewnego stopnia odtworzyć ten proces. Wygląda to niesamowicie, bowiem przypomina powstawanie połączeń nerwowych - takich samych, jakie istnieją w ludzkim ciele. Oddziaływanie światła z gazem doprowadziło do tego, że z wielkiej pustki zaczęły się wyłaniać niezwykłe kształty.

To trochę tak, jak z wodą w kostkach lodu. Kiedy wkładasz ją do zamrażarki, zajmuje to trochę czasu, ale po pewnym czasie zaczyna zamarzać na brzegach i powoli lód wkrada się do środka. Taka sama sytuacja miała miejsce we wczesnym Wszechświecie. Był to neutralny, ciemny kosmos, który stał się jasny i zjonizowany, gdy światło zaczęło się wyłaniać z pierwszych galaktyk - wyjaśnili naukowcy.

Symulacja początków Wszechświata podbija sieć

Symulacja Wszechświata w 3D stworzona przez grupę Thesan robi ogromne wrażenie. Zyskuje sporą popularność w sieci i ma już kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń. Według internautów przestrzeń kosmiczna prezentuje się na niej jak potężny mózg, który właśnie się przebudził.

Robi na was wrażenie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?