Zamknij

Wkrótce na niebie ukaże się niesamowite zjawisko. To jedyna taka okazja, by je zobaczyć

23.06.2022 09:37

Kometa C/2017 K2 może być widoczna gołym okiem, jednak tylko przez krótką chwilę. Podpowiadamy, kiedy jej wypatrywać.

Kometa
fot. Shutterstock

Kometa C/2017 K2 (jej inna nazwa to PanSTARRS) nadlatuje w naszym kierunku z Obłoku Oorta. To najdalsza część Układu Słonecznego, wyznaczająca granicę jego grawitacyjnej dominacji w tej części kosmosu.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) na nocnym niebie 14 lipca 2022 roku

14 lipca 2022 roku nad Ziemią przeleci jedna z najbardziej tajemniczych komet w historii. Wypatrzył ją w 2017 roku Kosmiczny Teleskop Hubble'a, ale od tamtej pory naukowcy nie zajmowali się jej szczegółowym badaniem.

Teraz zbliża się do naszej planety. Wciąż wiemy o niej niewiele - nikt nie potrafi powiedzieć, jaka jest jej prędkość, a rozmiar jądra i warkocza to przedmiot sporów. Obliczenia badaczy bardzo się od siebie różnią. Koma może mieć zaledwie 100 tysięcy km długości, ale równie dobrze może się okazać, że... 800 tysięcy.

Naukowcy przyznają wprost, że nie są w stanie przewidzieć zachowania komety. Część z nich spodziewa się spektakularnego roju meteorów, bo nie jest wykluczone, że obiekt się rozpadnie. Inni twierdzą, że C/2017 K2 będzie można obserwować tylko przez teleskop.

Kometa z Obłoku Oorta przeleci nad Ziemią. Jak ją obserwować?

Kometa K2 w chwili swojego największego zbliżenia do Ziemi wciąż będzie się znajdowała dalej niż Mars. Według astronomów mamy niewielkie szanse na to, że uda nam się ją zobaczyć bez teleskopu, jednak powinniśmy zachować czujność. Przez krótką chwilę może być widoczna gołym okiem.

Warto zwrócić uwagę, że już teraz - w ogromnym oddaleniu od Słońca - świeci niezwykle jasnym światłem. Niektórzy badacze stwierdzili na tej podstawie, że to jedna z największych komet, jakie kiedykolwiek przelecą nad Ziemią. Kiedy więc znajdzie się w środku Układu Słonecznego i zacznie się przybliżać do gwiazdy, jej warkocz pod wpływem ciepła znacznie się wydłuży. Wtedy może być łatwa do zauważenia.

 

Będziecie wypatrywać tego zjawiska?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?