Zamknij

Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

24.11.2021 11:19

Astrofotograf Miguel Claro podczas lotu samolotem natrafił na rzadkie zjawisko. Wielu z nas sądzi, że pojawia się ono tylko w górach. Jak się okazuje, widmo Brockenu można też zobaczyć podczas podniebnej podróży.

Widmo Brockenu
fot. Shutterstock

To niezwykle rzadkie zjawisko u niektórych budzi postrach, a dla innych jest tylko dowodem, że Ziemia jest pięknym i cudownym miejscem. Cieszy oko, jednak niektórych może zmartwić. Widmo Brockenu jest tajemnicze i fascynujące. Czy wiedzieliście, że można je zobaczyć nie tylko w górach?

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

Widmo Brockenu widziane z samolotu

Widmo Brockenu to rzadkie zjawisko optyczne. Polega na tym, że cień obserwatora odbija się na chmurze znajdującej się pod nim. Towarzyszy mu wtedy tęczowa aureola, która jest po prostu efektem rozproszenia światła.

Najłatwiej zobaczyć widmo w górach, przez co posiada jeszcze jedną nazwę - mamidło górskie. Chociaż jest piękne, nikt nie chce go oglądać podczas wędrówek i wspinaczek. Jest związane z legendami, które mrożą krew w żyłach.

Jan Alfred Szczepański, jeden z czołowych polskich taterników, w 1925 roku spopularyzował przesąd, że ujrzenie widma Brockenu zwiastuje śmierć w górach. Do dziś uważa się to zjawisko za zły omen, rzucający klątwę na obserwatora. Pechowcy, którzy na niego trafili, starają się później odczynić urok. Niektórzy wierzą, że jeśli zobaczymy widmo trzy razy, przekleństwo zostaje zdjęte, a my już zawsze będziemy bezpieczni na wysokościach.

Jak się jednak okazuje, widmo Brockenu można zobaczyć również w samolocie. Odpowiednie ugięcie fal świetlnych i ich odbicie na kroplach wody ma miejsce na powierzchni chmur. Astrofotograf Miguel Claro uwiecznił to na fascynującym nagraniu.

Astrofotograf zobaczył widmo Brockenu w samolocie

Jesteście ciekawi, jak wygląda widmo Brockenu oglądane z perspektywy osoby podróżującej samolotem? Zobaczcie nagranie Miguela Claro. Udało mu się uchwycić ten fascynujący widok podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Zarówno on, jak i jego ukochana, byli zachwyceni widmem Brockenu.

Jak nietrudno się domyślić, wiele osób na jego miejscu mogłoby się jednak wystraszyć. Jak byście się poczuli, gdybyście zobaczyli coś takiego przez okno samolotu?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?