Zamknij

Na niebie ukazało się rzadkie zjawisko. Słońce niespodziewanie zmieniło kolor

12.11.2021 09:26

Czy wiecie, że zachodzące Słońce, znikając za horyzontem, może na kilka sekund przybrać zieloną barwę? Na niebie w Toskanii wystąpiło zjawisko, które przypomina efekty specjalne z filmów science-fiction. NASA wyjaśnia, że choć jest niezwykle rzadkie, jego pochodzenie jest łatwe do wyjaśnienia.

Zachód Słońca
fot. Shutterstock

Fotograf Paolo Lazzarotti opublikował niedawno niesamowite nagranie. Widać na nim, jak na niebie ukazuje się tajemniczy zielony błysk, a po krótkiej chwili znika. To wcale nie zorza polarna. Jak się okazuje, we Włoszech wystąpiło fascynujące zjawisko, które towarzyszy czasem zachodom Słońca.

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

Zielony błysk po zachodzie Słońca. Niezwykłe zjawisko we Włoszech

Wiele osób uważa, że nie istnieje. Inni twierdzą, że może czasem występować na Ziemi, jednak z nieznanej przyczyny. Poszukiwacze podróżniczych przygód i miłośnicy astrofotografii lubią z dumą opowiadać, że kiedyś je widzieli. Zielony błysk na niebie to jednak dobrze znane astronomom zjawisko.

Jak wyjaśnia NASA, gdy zachodzące Słońce całkowicie znika nam z pola widzenia, jego ostatni przebłysk wydaje się zaskakująco zielony. Wynika to z tego, że światło zmienia swoją barwę, przechodząc przez warstwy atmosfery. Zjawisko pojawia się w miejscach o obniżonym i dalekim horyzoncie, np. nad morzem. Włoski fotograf miał szczęście zobaczyć je w Toskanii.

Zielone Słońce w Toskanii

Jeśli jesteście ciekawi, jak to wyglądało, koniecznie zobaczcie nagranie opublikowane przez NASA. Paolo Lazzarotti uchwycił na nim ostatnie sekundy zachodu Słońca. Zielony błysk udało mu się zobaczyć nad morzem w Ligurii. Efekt widoczny na filmie to światło odbite przez ziemską atmosferę tuż po tym, gdy Słońce skryło się za horyzontem. Zobaczcie sami:

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?