Zamknij

Warkocz Merkurego widziany w całej okazałości. To pierwsze takie zdjęcie od NASA

04.05.2022 10:54

Warkocz Merkurego to fascynujące zjawisko. Staje się coraz lepiej widoczne na nocnym niebie, dzięki czemu pasjonaci fotografii mogą ukazać je na przepięknych zdjęciach.

Merkury
fot. Shutterstock

Choć wśród astronomów jest to od dawna rozpowszechniona wiedza, poza nimi mało kto zdaje sobie z tego sprawę - pierwsza planeta Układu Słonecznego posiada ogon, który zaczyna upodabniać ją do komety. Zobaczcie, jak teraz wygląda Merkury.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Merkury zaczyna przypominać kometę

Od początku tego stulecia pasjonaci kosmosu fotografujący nocne niebo natrafiali na dziwny obiekt, za którym ciągnęła się kosmata wstęga. Mogłoby się wydawać, że to kometa, ale znajdowała się przecież tam, gdzie powinien być Merkury. Na zdjęciach wykonywanych z długą ekspozycją coraz wyraźniej widać było przedziwny warkocz, a badania naukowców potwierdziły, że należy on do pierwszej planety naszego Układu.

Cienka warstwa atmosfery Merkurego zawiera niewielkie ilości sodu, który jarzy się odbitym światłem słonecznym. Silny wiatr wywiewa cząsteczki z powierzchni planety i tworzy warkocz o pomarańczowo-żółtej barwie. Do niedawna szacowano, że ma on długość 3,5 miliona km, jednak w tej chwili jest ona prawdopodobnie większa. Stopień oddziaływania Słońca na planetę coraz bardziej się nasila. Najnowsze zdjęcie od NASA stanowi dowód na to, że każdy może dostrzec teraz warkocz Merkurego na nocnym niebie.

To pierwsze takie zdjęcie od NASA. Tak wygląda warkocz Merkurego

Jeszcze kilka lat temu warkocz Merkurego nie był dobrze widoczny z powierzchni Ziemi. Jednak teraz, gdy panują odpowiednie warunki pogodowe, można go już zobaczyć gołym okiem. Astrofotograf Sebastian Voltmer uchwycił ten widok podczas swojej podróży po Hiszpanii. Zobaczcie, jak prezentuje się ozdoba planety:

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?