Zamknij

W Ziemię uderzy silny rozbłysk słoneczny. Znawca kosmosu zdradził, czy pojawią się zorze

30.03.2022 11:39

Miłośnicy zorzy polarnej od 31 marca do 1 kwietnia 2022 roku powinni zachować czujność. Mogą wtedy ujrzeć to zjawisko na terenie naszego kraju.

Zorza polarna
fot. Shutterstock

Ogłoszono właśnie jeden z najważniejszych alertów zorzowych ostatnich miesięcy. Dwa, a nawet trzy wyrzuty masy koronalnej mogły powędrować w stronę Ziemi. Czy możemy spodziewać się zorzy polarnej w Polsce? Na to pytanie odpowiedział Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

W Ziemię uderzy silny rozbłysk słoneczny. Czy pojawią się zorze?

Nowy cykl aktywności Słońca rozpoczął się w ubiegłym roku, ale po częstotliwości występowania burz magnetycznych na powierzchni gwiazdy możemy wywnioskować, że z pewnością się jeszcze nie ustabilizował. Właśnie zarejestrowano kilka niezwykle silnych rozbłysków, które znowu mogą przywędrować w stronę naszego globu i dotrzeć aż do naszego kraju. Nie jest to wcale powszechne zjawisko - zorze polarne występują najczęściej na wysokich szerokościach geograficznych.

Co odpowiada za pojawianie się zórz na terenie Polski? Aby wystąpiły, wiatr słoneczny musi być wyjątkowo silny. Jeśli Słońce wyrzuci gorącą plazmę na sporą odległość, cząstki zawędrują nawet tam, gdzie zwykle się nie pojawiają. Jeszcze kilka lat temu mało kto się spodziewał regularnie występujących zórz polarnych nad Bałtykiem, ale teraz coraz częściej mamy okazję oglądać wspaniałe zdjęcia przedstawiające to zjawisko.

Czy powinno nas to martwić? Choć nowy 11-letni cykl aktywności słonecznej prowadzi do silnych i częstych wybuchów, według większości badaczy sytuacja na powierzchni gwiazdy niedługo się uspokoi. Mimo to należy uważnie obserwować kolejne rozbłyski i wywołane przez nie zorze. Z tego powodu NASA postanowiła wystrzelić w ich kierunku rakiety sondujące.

31 marca i 1 kwietnia 2022 roku w Polsce mogą wystąpić zorze polarne

Aktywny region na Słońcu w okolicach równonocy wygenerował kilka rozbłysków, które doprowadziły do wyrzutów masy koronalnej CME - na tyle silnych, że zyskały nazwę full halo. Prawdopodobnie aż trzy z nich dotrą do naszej planety. Szanse na pojawienie się zorzy polarnej są bardzo duże. Jak stwierdził znawca kosmosu, Karol Wójcicki, może się ukazać już w nocy z 31 marca na 1 kwietnia.

Nie wiadomo, na jak dużym obszarze Polski będzie możliwe zobaczenie zorzy. Ostatnim razem gołym okiem była widoczna na północ od linii Warszawa-Poznań, ale fotograficznie złapano ją nawet pod Rzeszowem. Najlepszymi miejscami do polowania na zorze są ciemne obszary na północ od skupisk miejskich. Ważne, aby nad północnym horyzontem nie było zanieczyszczeń świetlnych - doradził.

Zamierzacie wypatrywać zorzy?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?