Zamknij

W USA wystąpiło rzadkie zjawisko astronomiczne. Obiekt wybuchł tuż nad Ziemią

02.05.2022 09:35

Jak podaje spidersweb.pl, 27 kwietnia 2022 roku w Stanach Zjednoczonych doszło do nietypowego zdarzenia. Niebo rozświetlił bolid o takiej jasności, że był widoczny za dnia.

Kosmos
fot. Shutterstock

Meteory to dość powszechne zjawisko. Odłamki ciał niebieskich spalają się nad Ziemią i zostawiają za sobą świecący ślad niemal cały czas. Nie zawsze jednak możemy to zobaczyć. Mieszkańcy stanu Mississipi w USA mieli okazję ujrzeć to zjawisko w dość nietypowych okolicznościach. Zamiast ukazać się w nocy, wystąpiło na niebie tuż obok Słońca.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

W USA wystąpiło rzadkie zjawisko astronomiczne. Obiekt wybuchł tuż nad Ziemią

Większość "spadających gwiazd" wielkością przypomina ziarenko piasku. To drobinki oderwane od ciał niebieskich. Nie są one w stanie dotrzeć do powierzchni naszego globu i ulegają spaleniu na dużych wysokościach. Są jednak i takie meteory, które posiadają średnicę większą niż kilkanaście centymetrów. Te obiekty zostają porwane przez atmosferę naszej planety i zamieniają się w kulę ognia. Nazywamy je bolidami, a na niebie rozpoznajemy je po tym, że świecą zielonym światłem.

Wytwarzają tak silny błysk, że na kilka sekund noc zamienia się w dzień. Za pojawienie się tak mocnego światła odpowiada sprężenie powietrza przed meteorem. Często przelotowi takiej kuli ognia towarzyszy tzw. grom dźwiękowy związany z falą uderzeniową. Ma on taką siłę, że wybija szyby w oknach okolicznych budynków. Widok, jaki się wtedy ukazuje, jest niezwykły:

27 kwietnia 2022 roku kilka minut po godzinie 8:00 mieszkańcy USA zobaczyli na niebie tak jasny meteor, że dało się go dostrzec pomimo światła słonecznego. Jego blask był 10 razy silniejszy od tego, jaki ma Księżyc w trakcie pełni.

Kula ognia wybuchła nad USA

Jak się jednak okazuje, według obliczeń naukowców skała nie była wcale tak duża. Meteor miał prawdopodobnie tylko 30 centymetrów średnicy. Mimo to tak mały obiekt był w stanie wytworzyć falę uderzeniową. Astronomowie szacują, że siła wygenerowanej przez niego eksplozji to równowartość 3 ton trotylu. Mieszkańcy okolic Mississipi nie tylko zobaczyli więc bolid przecinający niebo za dnia, lecz także usłyszeli przerażający huk.

Boicie się takich zjawisk?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?