Zamknij

Tom Cruise ma polecieć w kosmos. To będzie misja zagrażająca życiu

14.10.2022 12:10

Nawet doświadczeni astronauci wiedzą, że spacer kosmiczny nie należy do najłatwiejszych. Wystarczy jeden błąd, by stracić życie. Gwiazdor "Top Gun" podejmie jednak ryzyko - będzie pierwszym aktorem w historii, który opuści pokład statku kosmicznego.

Tom Cruise
fot. East News

Informacja o tym, że Tom Cruise może niedługo zostać pierwszym cywilem w kosmosie, zaskoczyła niemal wszystkich. Oznacza ona bowiem, że aktor zamierza dokonać niemożliwego. Podejmie się niezwykle trudnego zadania, które może okazać się bardzo niebezpieczne. Czy to na pewno dobry pomysł?

Zobacz także: W październiku czeka nas mroczne i nieprzewidywalne zjawisko. Może wpłynąć na nasze samopoczucie

Tom Cruise ma polecieć w kosmos. To będzie misja zagrażająca życiu

Gdy w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej gościła ekipa filmowców, nietrudno było się domyślić, że rozpoczyna się nowa era. Zapowiedzi dotyczące kolejnych produkcji mających powstać w kosmosie za pewien czas będą zapewne na porządku dziennym. Mało kto zwrócił jednak uwagę, że pierwsza aktorka, która pracowała w warunkach nieważkości, wróciła na Ziemię niemal wykończona. Po spędzeniu 12 dni na orbicie długo musiała dochodzić do siebie - pomimo tego, że otrzymała wcześniej solidne przygotowanie.

Julia Peresild poleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną, żeby nakręcić kilka scen do filmu "Wyzwanie". Wcieliła się w postać lekarki, która uratowała życie kosmonaucie. Chociaż Rosjanka przeszła wcześniej szkolenia mające na celu przygotowanie jej do lotów parabolicznych w stanie nieważkości i ćwiczenia skoków ze spadochronem, przebywanie na orbicie okazało się dla niej bardzo wymagającym doświadczeniem.

Pracowaliśmy naprawdę ciężko i jesteśmy naprawdę zmęczeni, mimo że jesteśmy w dobrym humorze i uśmiechamy się. To było trudne psychicznie, fizycznie i moralnie - powiedziała 36-latka na konferencji prasowej.

Obsługi statku kosmicznego była dla niej wyczerpująca. Musiała uczyć się tego codziennie do czwartej rano. Dopiero po kilku miesiącach intensywnych przygotowań mogła wybrać się na pokład ISS i zagrać w historycznym filmie. Gdy stamtąd wróciła, nie okazywała satysfakcji. Wyglądała niewyraźnie, była niewyspana i zmęczona.

Julia Peresild, przebywając w kosmosie, nie opuściła pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tom Cruise, gwiazdor "Top Gun", zamierza natomiast zostać pierwszym cywilem, który wybierze się na kosmiczny spacer.

Gwiazdor "Top Gun" wybierze się na spacer kosmiczny

Nieznany jest jeszcze tytuł filmu, w którym ma zagrać Cruise. Wiemy jedynie, że jego reżyserem zostanie Doug Liman, a projekt będzie wspierany przez Elona Muska i firmę SpaceX. Produkcja ma kosztować około 200 milionów dolarów. Aktor zagra mężczyznę, który wybiera się w przestrzeń kosmiczną, by ocalić naszą planetę. Wiadomość o tym przekazała Donna Langley z Universal Pictures:

Pracujemy z Tomem nad świetnym projektem. Chcemy, żeby poleciał rakietą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, nakręcił materiał w kosmosie i został pierwszym cywilem, który wykona kosmiczny spacer na zewnątrz stacji  - powiedziała na antenie BBC.

Chociaż z całą pewnością byłoby to przełomowe wydarzenie w historii kina, może też okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Podstawowym zagrożeniem w trakcie spaceru kosmicznego są przelatujące przez próżnię odłamki i śmieci. Nawet miniaturowy fragment farby będącej odpryskiem rakiety czy satelity pędzi przez kosmos z taką prędkością, że ma siłę pocisku.

Należy mieć też świadomość możliwości wystąpienia nieprzewidzianych błędów - nie tak dawno, bo w sierpniu 2022 roku, rosyjski astronauta musiał przerwać spacer kosmiczny, bo nagle spadło napięcie baterii w jego skafandrze.

Utrata dostępu do tlenu w przestrzeni kosmicznej doprowadziłaby do rozerwania tkanek płuc w ciągu kilku sekund. Według obliczeń naukowców po upływie 50 sekund nie ma już szans na przeprowadzenie resuscytacji. Z tego powodu na spacery kosmiczne wybierają się najczęściej doświadczeni astronauci, którzy wiedzą, co powinno obudzić ich czujność i jak powinni zareagować w obliczu ryzyka.

Czy to dobry pomysł, by cywile decydowali się na takie wyzwania?

loader

Zobacz także: Ludzkość zaśmieciła Marsa. Policzono, ile ton odpadków znajduje się na planecie

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?