Zamknij

To wino przez rok dojrzewało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wiemy, jak smakuje

31.03.2021 09:24

Leżakowanie wina w beczkach i kufach dębowych to już przeszłość. Niedługo będziemy mogli napić się trunku, który dojrzewał w kosmosie.

Wino
fot. Shutterstock

Wielbiciele drogich, kolekcjonerskich alkoholi z pewnością już zacierają ręce. Niedługo będzie można zakupić jedne z najcenniejszych butelek wina w historii. 

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Wino dojrzewające w kosmosie

12 butelek Bordeaux przez rok orbitowało w kosmosie. Francuskie wino powróciło już na Ziemię na pokładzie statku kosmicznego SpaceX. Odbyła się degustacja z udziałem największych koneserów, którzy wypowiedzieli się na temat jego smaku.

Chociaż na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzieje się tak wiele, że właściwie nic nie powinno nas już dziwić (wystarczy przypomnieć o prowadzonej tam uprawie warzyw), leżakowanie wina w stalowych cylindrach w stanie nieważkości może się wydawać kaprysem astronautów. Nic bardziej mylnego. To poważny eksperyment naukowy mający na celu zbadanie możliwości rozwoju rolnictwa.

Razem z butelkami wina na stację kosmiczną wysłano także fragmenty winorośli i winogrona. Jak tłumaczy Nicolas Gaume, CEO Space Cargo Unlimited, pozwoliło to sprawdzić, jak rośliny zachowują się w warunkach zerowej grawitacji.

Wino z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Niedawno odbyła się degustacja pierwszego w historii wina dojrzewającego w kosmosie. Zaproszono na nią specjalistów i naukowców pracujących pod kierunkiem Philippe'a Darrieta z Institute of Vine and Wine Sciences Uniwersytetu Bordeaux. Oto, jakie były wrażenia:

Wina jednogłośnie uznano za świetne, co oznacza, że pomimo tego, że spędziły 14 miesięcy w kosmosie, bardzo dobrze rozwinęły się sensorycznie. Różnice zostały dostrzeżone w kolorze wina. Mimo to możemy mówić o bogatym bukiecie, dużej złożoności aromatu i smaku. Wino jest słodkie, harmonijne, trwałe i generalnie smaczne - stwierdził Darriet.

Pozostaje nam jedynie czekać na edycję kolekcjonerską. Chcielibyście spróbować wina dojrzewającego w kosmosie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?