Oceń
Wielbiciele drogich, kolekcjonerskich alkoholi z pewnością już zacierają ręce. Niedługo będzie można zakupić jedne z najcenniejszych butelek wina w historii.
Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech
Wino dojrzewające w kosmosie
12 butelek Bordeaux przez rok orbitowało w kosmosie. Francuskie wino powróciło już na Ziemię na pokładzie statku kosmicznego SpaceX. Odbyła się degustacja z udziałem największych koneserów, którzy wypowiedzieli się na temat jego smaku.
Chociaż na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzieje się tak wiele, że właściwie nic nie powinno nas już dziwić (wystarczy przypomnieć o prowadzonej tam uprawie warzyw), leżakowanie wina w stalowych cylindrach w stanie nieważkości może się wydawać kaprysem astronautów. Nic bardziej mylnego. To poważny eksperyment naukowy mający na celu zbadanie możliwości rozwoju rolnictwa.
Razem z butelkami wina na stację kosmiczną wysłano także fragmenty winorośli i winogrona. Jak tłumaczy Nicolas Gaume, CEO Space Cargo Unlimited, pozwoliło to sprawdzić, jak rośliny zachowują się w warunkach zerowej grawitacji.
Wino z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Niedawno odbyła się degustacja pierwszego w historii wina dojrzewającego w kosmosie. Zaproszono na nią specjalistów i naukowców pracujących pod kierunkiem Philippe'a Darrieta z Institute of Vine and Wine Sciences Uniwersytetu Bordeaux. Oto, jakie były wrażenia:
Wina jednogłośnie uznano za świetne, co oznacza, że pomimo tego, że spędziły 14 miesięcy w kosmosie, bardzo dobrze rozwinęły się sensorycznie. Różnice zostały dostrzeżone w kolorze wina. Mimo to możemy mówić o bogatym bukiecie, dużej złożoności aromatu i smaku. Wino jest słodkie, harmonijne, trwałe i generalnie smaczne - stwierdził Darriet.
Pozostaje nam jedynie czekać na edycję kolekcjonerską. Chcielibyście spróbować wina dojrzewającego w kosmosie?
Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz
Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?
Oceń artykuł