Zamknij

To najbardziej tajemnicza część kosmosu. A jednocześnie... cały czas po niej stąpamy

29.09.2022 09:39

Ciemna materia może znajdować się o wiele bliżej, niż dotąd sądziliśmy. Prawdopodobnie ocieramy się o nią każdego dnia.

Kosmos
fot. Shutterstock

Chociaż świat nauki od lat jest zafascynowany tematem ciemnej materii, do tej pory zupełnie nie wiedziano, czy jest dla nas czymś odległym i niedostępnym, czy też może znajdować się wokół nas.

Odkąd w 1983 roku ogłoszono, że to właśnie z niej składa się cały nasz Wszechświat, badacze starają się zrobić wszystko, by dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Wciąż pozostaje jednak wielką tajemnicą, nawet jeśli... codziennie się z nią stykamy. Do takiego właśnie wniosku doszli bowiem naukowcy z Kalifornii i Liverpoolu.

Zobacz także: Naukowcy podali cztery hipotezy na temat końca Wszechświata. Są przerażające

Ciemna materia - czym jest i co o niej wiemy?

W kosmosie istnieje coś, co generuje przyciąganie, a jednak tego nie widać. Efekty grawitacyjne są wytwarzane przez nieznaną nam materię. Nie tylko nie mamy możliwości jej dostrzec, lecz także trudno nam ją zbadać - sposób jej oddziaływania na przestrzeń kosmiczną wydaje się niezrozumiały. Nie emituje ona albo nie odbija promieniowania, więc wiemy o jej istnieniu tylko przez wzgląd na ruchy grawitacyjne w kosmosie.

Ta niewidzialna, ciemna materia według naukowców wypełnia aż 83 proc. kosmosu. Mówiąc najprościej, wiąże wszystko w całość. Istnieje teoria, że zwyczajnej (widzialnej) materii jest zbyt mało, by mogła powiązać się w gromady i skupiska. To prawdopodobnie niewidzialne masywne cząstki odpowiadają za to, że w przestrzeni powstają galaktyki, układy gwiazd czy systemy planetarne.

Choć jest to najbardziej tajemnicze zjawisko w kosmosie, wcale nie musimy szukać go daleko. Jak podaje spidersweb.pl, gdy idziemy ulicą, prawdopodobnie stąpamy po ciemnej materii.

Ciemna materia - najbardziej tajemnicza część kosmosu

Naukowcy doszli do wniosku, że ciemna materia najprawdopodobniej występuje na Ziemi. Dodatkowo możemy być nią bezpośrednio otoczeni:

Nasz Układ Słoneczny stanowi część galaktyki, która zanurzona jest w wielkim halo galaktycznym ciemnej materii, można założyć, że przez Słońce oraz wszystkie krążące wokół niego planety i księżyce, bezustannie przenika stały strumień cząstek ciemnej materii - wyjaśnia znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki.

Amerykańscy i brytyjscy naukowcy sugerują, że na powierzchni Ziemi znajduje się ogromna liczba niewidzialnych masywnych cząstek generujących efekty grawitacyjne. W większości spadają one do jądra planety, ale jest ich na tyle dużo, że możemy potykać się o nie w drodze do sklepu.

Umiecie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: Satelity całkowicie zdominowały nocne niebo. Zatrważające zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?