Zamknij

To mógł być największy wybuch w kosmosie. Miał energię miliarda Słońc

10.01.2022 09:47

W Galaktyce Rzeźbiarza, oddalonej od nas o 13 mln lat świetlnych, wydarzyło się niedawno coś niesamowitego. "Kosmiczny potwór" wyrzucił z siebie energię tak silną, że trzeba by było miliarda naszych Słońc, żeby to powtórzyć. A zrobił to w ciągu ułamka sekundy.

Kosmos
fot. Shutterstock

Pod koniec ubiegłego roku donosiliśmy o niezwykle silnym rozbłysku promieniowania, który uderzył w Ziemię. Wcale nie pochodził on od Słońca, a od o wiele potężniejszego obiektu. Nowe badania wykazują, że wyrzut energii z obiektu GRB 2001415 był o wiele silniejszy, niż można by się było spodziewać.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Największy wybuch w kosmosie?

To, co wydarzyło się w odległej galaktyce, może przerastać nasze pojęcie. Eksplozja gwiazdy znajdującej się 13 mln lat świetlnych od Ziemi okazała się tak silna, że pochodząca z niej energia dotarła aż do powierzchni naszej planety. Naukowcy ustalili, że źródłem tego wybuchu był magnetar, a więc potężna gwiazda neutronowa.

Obiekty tego typu powstają w wyniku wybuchów supernowych, jednak według oszacowań nie ma ich zbyt wiele. Badacze twierdzą, że występuje ich kilkadziesiąt, co i tak może zrobić na nas wrażenie, wziąwszy pod uwagę, że prawdopodobnie wszystkie są 25 razy większe od Słońca.

Magnetar GRB 2001415 w kwietniu 2020 roku wybuchł z potężną siłą. Była tak ogromna, że w porównaniu z tym, jakie procesy zachodzą w naszym Układzie Słonecznym, jest niemal nie do wyobrażenia.

Wyzwolona w nim energia była równoważna tej, jaką Słońce wypromieniowuje w ciągu 100 000 lat - powiedział prof. Castro-Tirado, jeden z badaczy zjawiska.

To jednak nie wszystko. Naukowcy podali właśnie informację dotyczącą tego, jak długo to trwało. Cały zarejestrowany przez nich materiał trwa 2 sekundy, a dokładny czas erupcji to... 0,16 sekundy. Z perspektywy gwiazdy był to więc nieznaczny szum. Dla nas jednak powinien być czymś przerażającym, bo gdyby wydarzył się blisko, mógłby zniszczyć Układ Słoneczny.

Magnetary w kosmosie

Magnetary to niezwykle ciekawe obiekty w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy wciąż je badają, usiłując poznać ich charakter. Z całą pewnością należy na nie uważać, bo nie tylko są w stanie wyrzucać z siebie ogromne ilości energii, lecz także posiadają najpotężniejsze pole magnetyczne. Mogą przyciągać do siebie obiekty wielkich rozmiarów. Wszystkie znane nam magnetary znajdują się daleko od naszego Układu, dzięki czemu jesteśmy bezpieczni. Kto wie, co by się stało, gdyby jeden z nich wytworzył się w pobliżu.

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?