Zamknij

Teleskop NASA wypatrzył w kosmosie coś niesamowitego. To anielskie skrzydła

26.04.2022 11:12

Kosmiczny Teleskop Hubble'a natrafił w kosmosie na nietypowe zderzenie galaktyk. Ich spotkanie utworzyło niezwykły kształt.

Kosmos
fot. Shutterstock

"Anielskie skrzydła" - tak naukowcy nazwali obiekt, który odnalazł w przestrzeni kosmicznej teleskop NASA. Hubble wykonał zdjęcie kolizji galaktyk tworzących symetryczny układ. Jak podaje geekweek.pl, to wyjątkowy rodzaj interakcji między obiektami.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Teleskop NASA wypatrzył w kosmosie coś niesamowitego. To anielskie skrzydła

Gdy dwie galaktyki zderzają się ze sobą, jedna z nich pochłania drugą. To samo czeka także naszą Drogę Mleczną - za około 4 miliardy lat zwiąże się grawitacyjnie z galaktyką Andromedy. Wywoła to potężne zniekształcenia i burzliwe procesy gwiazdotwórcze. Każda z galaktyk posiada supermasywne czarne dziury, a podczas tych oddziaływań połączą się one ze sobą, by stworzyć nowe centrum powstającej galaktyki będącej efektem scalenia dwóch kosmicznych domów.

Wystarczy spróbować sobie wyobrazić, ile planet i mgławic zniknie bez śladu podczas tego procesu. Połączenie dwóch galaktyk jest dość przerażającym zjawiskiem - choć trzeba przyznać, że tworzy spektakularny widok.

Nietypowe zderzenie galaktyk w kosmosie

Teleskop NASA zarejestrował właśnie dość nietypowy obraz przedstawiający takie spotkanie. W układzie VV-689 doszło do kolizji dwóch galaktyk, które weszły w fazę przenikania się nawzajem. Utworzyły przy tym jednak piękny kształt. Symetryczny układ wywołał u naukowców skojarzenie z anielskimi skrzydłami. Zobaczcie, jak prezentują się na zdjęciu, które wykonał Hubble:

Jak wam się podobają?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?