Zamknij

Tak wygląda "ziemniakowe" zaćmienie Słońca. Odpowiada za nie dziwny księżyc

22.04.2022 10:13

Łazik NASA zarejestrował niedawno tranzyt jednego z księżyców Marsa na tle Słońca. Wygląda tak dziwacznie, że doczekało się ono nazwy "ziemniakowego" zaćmienia.

Kosmos
fot. Shutterstock

30 kwietnia 2022 roku na niebie wystąpi częściowe zaćmienie Słońca. Wiemy, czego się po nim spodziewać - z powierzchni Ziemi to zjawisko wygląda niemal zawsze tak samo. Na innych planetach, takich jak Mars, prezentuje się jednak zupełnie inaczej.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Zaćmienie Słońca na Marsie

O zaćmieniu Słońca mówimy wtedy, gdy księżyc przesłania gwiazdę, ograniczając tym samym dostęp do dawanego przez nią światła. Na planetę pada wtedy cień, a Słońce - które można obserwować przy użyciu odpowiednich narzędzi astronomicznych - stanowi fascynujący widok. Dzieje się tak w przypadku występowania tego zjawiska na Ziemi, bo naturalny satelita naszego globu ma piękny, okrągły kształt. Gdy dochodzi do zaćmienia, możemy podziwiać na niebie obrazy zapierające dech w piersiach. Miłośnicy tego zjawiska potrafią podróżować setki kilometrów, by móc je zobaczyć.

Jak się jednak okazuje, na innych planetach Układu Słonecznego wcale nie prezentuje się ono tak ładnie. Agencja NASA podzieliła się właśnie nagraniem zaćmienia obserwowanego z powierzchni Marsa. Wygląda ono dziwacznie, bo tranzyt Fobosa, jednego z księżyców planety, do złudzenia przypomina przelot ziemniaka na nocnym niebie. Takim skojarzeniem podzielił się autor bloga "Z głową w gwiazdach", Karol Wójcicki.

Fobos jest strasznym brzydalem. Prawdopodobnie to planetoida przechwycona przez Marsa bardzo dawno temu. Co jakiś czas różne łaziki mogą rejestrować jego przejście przed tarczą gwiazdy, ale nagranie, które NASA właśnie opublikowało, bije wszystkie wcześniejsze na głowę - napisał na swoim facebookowym profilu.

Tak wygląda "ziemniakowe" zaćmienie Słońca. Odpowiada za nie dziwny księżyc

Zobaczcie, jaki widok zarejestrował łazik NASA podczas ostatniego zaćmienia Słońca na Marsie. Bardzo różni się od tego, jaki możemy zaobserwować na Ziemi. Czy wam też kojarzy się z ziemniakiem?

Jak wam się podoba taki widok?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

loader
Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?